EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Doğu Batı’yla Buluşuyor Tasarım Felsefesi

Kelly Hoppen

Çevre üstündeki etkileri çok daha az olduğu için yenilenebilir kaynakları kullanmak çok önemli. Gezegenimizin geleceği için bu hayati önem taşıyor ve ben hem günlük hayatımda hem de işimde mümkün oldukça yenilenebilir kaynak kullanmaya özen gösteriyorum.

Sadece sizi heyecanlandıran projeler üzerinde çalıştığınızı söylüyorsunuz. Genel anlamda sizi proje bazında ne heyecanlandırır?
Proje sahibi ile tamamen uyum sağladığımız çalışmaları çok seviyorum. Benimle çalışmak isteyen kişiler tarzımı biliyorlar fakat son derece yaratıcı bir işbirliği ortaya çıkardığından ne istediklerini bilen müşterilerle çalışmak harika. Ayrıca yurtdışında çalışma yapmayı da çok seviyorum.

Dünyayı gezmek, kendini farklı kültürlere adapte etmek ilham verici. Modern tasarım açısından müthiş bir çerçeve sunan ve çok ilginç bir ülke olan Hindistan’ı ziyaret ettim kısa bir süre önce. Ziyaretim sırasında pek çok ilgi çekici kişi ile tanıştım ve etrafı saran güzel renklere aşık oldum.

İlk sorumuzun ışığında; geçmişte yaptığınız çalışmalardan örnek verebilir misiniz?

Tüm çalışmalarımla gurur duysam da LUX* Island Resorts ile çalışmaktan ve markanın kreatif direktörlüğünü yürütmekten özellikle gurur duyuyorum. Mauritius’daki LUX* Belle Mare’in renovasyonunu henüz tamamladık. Mauritius’un çok ilham veren bir yer olmasının yanı sıra insanlar da olağanüstü. Otel benim “Doğu Batı’yla buluşuyor” tasarım felsefemi yansıttığı gibi beyaz, krem, boz kahverengi ve bejin yanı sıra ufak, harekete geçirici renklerle aksan kattığım, imzam niteliğimi taşıyan nötr renk paletimi de başarıyla taşıyor.

Bir iç mimar olarak ne sıklıkla mekanı tasarlamış olan mimar ile birlikte çalışma şansınız oluyor?

Genellikle kendi kurum mimarim John Cameron ile çalışıyorum. Aynı zamanda koruma altına alınmış binalarda da sıklıkla projelerim oluyor ve uyulması gereken kurallar sebebiyle bunlar biraz zorlayıcı olabiliyorlar. Yine de, yüzyıllardır ayakta duran bir binanın iç mekanını tasarlamak her zaman heyecan verici.

Bir başka tasarımcının imzasını taşıyan favori çalışma, mobilya ya da obje nedir sizin için?


1970 yapımı, İtalyan usulü üretilmiş vintage kahve sehpamı çok seviyorum. Görsel anlamda çok çarpıcı. Tabanı metallerle sarılı, üçgen şeklinde siyah camdan yapılmış bir tasarım. Bütün oturma odamı onun çevresinde tasarladım. Bir diğer favorim ise Peter Beard imzalı siyah yeleli aslan fotoğrafım; o da yemek odamda asılı duruyor. Benim için özel olarak çekilen bu fotoğraf Beard’e ait tüm özellikleri taşıyor. Müthiş!

Yüzyıllardır ayakta duran bir binanın iç mekanını tasarlamak her zaman heyecan verici.

Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir kaynak kullanımı sizin çalışmalarınızda nasıl şekilleniyor?

Çevre üstündeki etkileri çok daha az olduğu için yenilenebilir kaynakları kullanmak çok önemli. Gezegenimizin geleceği için bu hayati önem taşıyor ve ben hem günlük hayatımda hem de işimde mümkün oldukça yenilenebilir kaynak kullanmaya özen gösteriyorum.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)