EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Venedik Batıyor

“...bilimadamları biyolojiyi tasarım için yeni bir malzeme olarak kullanıyor.” Franklin & Till 

Küresel iklim değişimi ile buzulların erimesi sonucu yeryüzü genelinde yükselecek su seviyesi, sahil kenarlarında bulunan binlerce yerleşimi tehdit ediyor. Bu duruma konu olan en hassas şehirlerden biri ise elbette Venedik. Konumu itibariyle bir lagün üzerinde bulunan, sokakları sudan olan bu ada, suların yükseleceği gerçeği ile karşı karşıya ve çözüm alternatifleri bekliyor.

Dr. Rachel Armstrong, bilim insanları, mimarlar ve sanatçılarla disiplinlerarası çalışarak yeni yaşam sistemleri üreten bir bilim kadını; mimarlık ve sentetik biyolojiyi uzmanlık alanı olarak tanımlıyor. Nitekim Venedik projesinde de bu iki disiplinin nasıl harmanlandığını görüyoruz:

Armstrong’un projesinde, Venedik’te suların yükselmesiyle aynı anda adayı sürekli suyun yüzeyinde taşıyacak bir deniz simidi fikri öne çıkıyor. Bu kapsamda

Armstong’un kendi tabiriyle proglamlanmış yaşayan teknoloji devreye giriyor; Protocell Technology. Laboratuvar ortamında çok basit bir metabolizma oluşturularak ortaya çıkan Protocell Technology, DNA gereksinimi duymayan, yaşaması için bulunduğu ortamda yalnızca su ve yağa ihtiyaç duyuyor..

“Çevreye duyarlı yaşayan teknolojiler tasarlıyorum, bunlar modern teknolojinin çevremize olan kötü etkilerini engelleyebilir ve hatta düzeltebilir.”

Dr. Rachel Armstrong

Teknoloji ile doğa, metabolizma gibi yaşayan bir birim doğuruyor ve buna Protocell deniyor. Yağ ve su, gereken enerjinin oluşmasını sağlıyor. Işığa duyarlı Protocell teknolojisi, ışıktan uzağa doğru hareket etmeye ve Venedik’in ahşap kazık temellerine yapışarak kalker oluşturmaya programlanmış. Ortamda bulunan su ve yağ ile metabolizma kolonize olarak çoğalıyor ve kalker resif oluşması sağlanıyor. Bu kayalık Venedik’i mevcut su seviyesi üzerinde temelleriyle birlikte yükselttiği gibi aynı zamanda denizde yaşayan organizmalar için de yeni bir ekoloji kurmuş oluyor.

“...just simple, yet complex...” Dr. Rachel Armstron


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)