EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Alper Derinboğaz’dan Tri-Fold

Mimari tasarımı disiplinlerarası yaklaşımlarla ele alarak ödüllü projelere imza atan, Salon kurucusu Alper Derinboğaz’ın Volswagen Arena’nın lobisi için tasarladığı interaktif ve parametrik tasarım örneği Tri-Fold, yalnızca bir enstalasyon olmanın ötesine geçerek hem mekandaki varlığını ortaya koyuyor, hem de dinamik formuyla mekan deneyimini yönlendiriyor.

Alper Derinboğaz’ın Volswagen Arena’nın lobisi için tasarladığı Tri-Fold, lobinin tavanından başlayarak iç duvar yüzeyine ve zeminine inen dinamik kurgusuyla bulunduğu noktayı tanımlı hale getirirken, aynı zamanda da kullanıcıları interaktif ve akışkan bir etkiyle yönlendirerek mekan deneyimini kuvvetlendiriyor.

Mimari tasarımı teknolojiyle birleştiren Alper Derinboğaz tasarımı Tri-Fold, mekandaki hareketleri yönlendiren dinamik formu ve üç adet ekranla entegre çalışan interaktif kurgusuyla, çağdaş bir enstelasyon olmasının yanında hem bir oturma elemanı olarak görev yapıyor, hem de mekanla bütünleşen mimari bir öğe olma özelliğini taşıyor.

Mimar Alper Derinboğaz tasarımı Tri-Fold, Volswagen Arena’nın girişindeki mekânsal yönlenme probleminden yola çıkılarak geliştirilmiş ve ziyaretçilerin interaktif olarak kullanacakları multi-touch ekranların yer aldığı, etkinlik öncesi ve sonrası zaman geçirilebilen bir lounge/stand tasarımı olarak kurgulanmış. Çevresindeki üç adet ekranla bütünleşen Tri-Fold’a, Antilop Medya Tasarım Ajansı’yla işbirliği içerisinde gerçekleşen projeyle hazırlanan Volswagen Arena için özel üretilmiş içeriklerin yer aldığı ekranlarla birlikte, interaktif bir enstalasyon olma özelliği eklenmiş. Tri-Fold’un çevresinde yer alan ekranlar, enstelasyonun üç temel hareketine referans verecek şekilde konumlandırılmış ve kompozisyonnun kendi içerisinde de bağ kurması güçlendirilmiş.

Nitelik açısından bir corner tasarımı olan ve mekan içerisinde hem bir oturma grubu, hem asma tavan, hem de duvar yüzeyi olma özelliği taşıyan Tri-Fold’un strüktürel uygulaması Kamil Kaplan tarafından gerçekleştirilmiş. Soğuk bir malzeme olan plywood, waffle tekniğiyle bir araya getirilerek, yönelimi kontrol eden özgün bir uygulamayla daha sıcak bir hale büründürülmüş.

Alper Derinboğaz, Tri-Fold’un bulunduğu noktaya kattığı değerle ilgili “Tri-Fold mekanın yıldızı olmak yerine, hem kendi varlığını nitelikli bir şekilde vurgulayarak ortaya koyabilen, hem de mekanla diyaloglar kurarak o mekanın algısına atıfta bulunabilen bir karaktere sahip” şeklinde yorum yapıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)