EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Hyundai Asansör’den Akıllı Sistemler İle Verimli Asansörler

Hemen her gün kullandığımız asansörler günümüz teknolojisine ayak uydurmuş durumda. İleri teknoloji ile donatılmış asansörler, yüksek standartlarda mühendislik çalışmasından geçerek üretiliyor. En az enerji tüketimi ile en yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanıyor. 

En yeni teknoloji kullanılarak sunulan estetik ve çevre dostu asansörlerini, Türkiye ve bölge ülkelerdeki prestijli projelere tesis ederek modern binalar ve yapılarda hızlı, konforlu ve sorunsuz bir ulaşım sağlayan HMF Hyundai Asansör, yenilikçi çözümlere imza atmaya devam ediyor. 

Birçok prestijli referansa sahip olan HMF Hyundai Asansör, her tarzda projeye uygun çözümler üreterek müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. HMF Hyundai Asansör Genel Müdürü Hakan Ek, Hyundai Asansör’ün Türkiye pazarında yükselişte olduğunu belirtirken, yakın zamanda Metropol İstanbul ve Watergarden projeleri için anlaşma sağladıklarını iletti. Hakan Ek “Son dönemde yüksek katlı binaların da artmasıyla yüksek hızlı asansörlere de talep arttı. Müşterilerimiz ürünlerin hızlı ve konforlu olmasına önem veriyor. Bu doğrultuda; 250 m uzunluğu ile Türkiye’nin en yüksek ilk 10 binasından ve Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olacak olan Metropol İstanbul projesine toplamda 133 ünite temin ettik. 

Son dönemde yüksek katlı binaların  artmasıyla yüksek hızlı asansörlere de talep arttı. Müşterilerimiz ürünlerin hızlı ve konforlu olmasına önem veriyorlar.

Bunların içerisinde 7 adet 6 m/s hızında asansörler bulunuyor. Özel tasarım asansörlerin kullanıldığı projede HELIAS akıllı erişim sistemini de uygulayacağız. Projede bulunan alışveriş caddesi Catwalk; 400 metrelik uzunluğuyla İstanbul’un en moda alışveriş caddesini içinde barındıracak.

Diğer yandan Ziylan Grup tarafından hayata geçirilen Water Garden projesine 65 ünite temin edeceğiz. Ataşehir bölgesine inşa edilmekte olan proje, birçok farklı restoranın bulunduğu bir gastronomi ve alışveriş merkezi olarak konumlanıyor.” dedi. Türkiye dışında Gürcistan ve Makedonya’da da faaliyet gösterdiklerini belirten Hakan Ek “Makedonya’da bulunan ve Balkanlar’ın en yüksek binası olan Cevahir Residence & Shopping Center projesi ile Gürcistan’ın önemli projeleri arasında bulunan East Point Trade Center da referanslarımız arasında yer alıyor.”

Asansör Teknolojisinde Akıllı Dönem 

Bina projelerinin vazgeçilmez unsuru olan akıllı teknolojiler, gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Daha modern binalarda yaşıyor, teknolojinin tüm imkanlarından her an her yerde yararlanıyoruz. Hemen her gün kullandığımız asansörler de günümüz teknolojisine ayak uydurmuş durumda. İleri teknoloji ile donatılmış asansörler, yüksek standartlarda mühendislik çalışmasından geçerek üretiliyor. En az enerji tüketimi ile en yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Kullanılan sistemler sayesinde mekanik aksam hataları en aza indirildiğinden bakım maliyetleri de minimum seviyede oluyor. 

HMF Hyundai Asansör Genel Müdürü Hakan Ek, Hyundai’nin Kore’de bulunan AR-GE tesislerinde geliştirilen her ürünün çevre bilinciyle üretildiğine dikkat çekerek ekledi:  “Hyundai Asansör olarak enerji tasarrufuna önem veriyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz HELIAS isimli özel sistemimiz ile kullanıcının gitmek istediği katı asansöre binmeden seçmesini sağlıyoruz. iF Design ödüllü bu sistem ile bir yandan yolcuları en uygun asansör kabinine yönlendirerek bekleme süresini en aza indiriyor, diğer yandan da enerji verimliliğini maksimuma çıkartıyoruz. Diğer yandan HELIAS akıllı erişim sistemimiz ile entegre çalışan turnike kartlı geçiş sistemi ile de binaların güvenlik sistemini destekliyoruz. Turnike kartlı geçiş sistemi; kullanıcı kimlik kartının kart okuyculara okutulması sonrasında gidilecek katı asansöre otomatik olarak iletiyor. Böylece siz asansöre doğru ilerlerken asansör çağrılmış oluyor. İzmir Folkart Towers projesinde de uygulanan bu sistem ile bina içerisindeki ulaşımın en hızlı ve verimli şekilde gerçekleşmesi sağlanmış oluyor.” dedi. 

Bir diğer teknoloji harikası olan “Double Deck (çift katlı kabin)” asansörler ise asansör kuyusu içerisinde üst üste yerleştirilmiş iki kabinin birlikte hareket etmesi prensibiyle çalışıyor. İki ayrı kata aynı anda hizmet vererek hem binanın taşıma kapasitesi artırılıyor hem de bekleme ve yolculuk süreleri minimum düzeye indirilmiş oluyor. Böylece hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edilerek bina taşıma kapasiteleri 1.8 kata kadar artırılıyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)