EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​BJK Vodafone Arena Üntes ile İklimlendirilecek!

Beşiktaş’ın Kartal Yuvası olan BJK Vodafone Arena’nın klima santrallerindeki tercihi Üntes oldu.

Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşması kapsamında Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Vodafone Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile yapımına başlandı. 130.000m2 kapalı alan, 41.920 seyirci kapasitesi, 147 loca, 2.150 VIP koltuk, 1.800 metrekare Kartal Yuvası ve BJK müzesi ile modern mimariye sahip olan BJK Vodafone Arena aynı zamanda eğlence merkezi, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet verecek.

Arana’nın BJK Müzesi, restaurant, mutfak, lounge, spor salonu, depo, loca, ofis ve ticari alanları için Üntes’in yeni seri klima santrallerinden 35 adet kullanılmış ve taze hava girişi, ısıtma, soğutma ve ısı geri kazanımlı hava sirkülasyonu sağlanmıştır. Çelik karkasa sahip, DX Heat Pump özellikli klima santrallerinin beyaz olup karkaslarının da özel olarak siyaha boyanmasıyla, santraller Beşiktaş’ın renklerinde üretildi.

Dizaynı Üntes’e ait olmak üzere klima santralinde, panel bükümleri çelik profillerle tam sızdırmaz bir düzlem oluşturacak şekilde yapıldı. Çelik köşe ve takviye profillere ilaveten yüksek seviyede dayanımının sağlanması amacı ile iç ve dış saç kalınlıkları arttırıldı. Sandwich yapıda olan paneller iç ve dış cidar kalınlıkları 1 mm galvanizli sacdan imal edildi. Sandwich yapının orta kısmında ses ve ısı izolasyonunu sağlamak amacı ile kaya yünü malzeme kullanıldı. Klima santralleri, modüler santraller olup kolaylıkla montaj-demontajı yapılabileb ürünlerdir. Santral dış yüzeyleri boyalıdır. Vantilatörler, dinamik ve statik balansları yapılmış kayış-kasnak tahrikli, yüksek verimli, öne veya geriye eğik sık veya seyrek şeklindedir. Daha yüksek enerji verimliliklerinden dolayı rotorlu ısı geri kazanımlı santraller kullanılmıştır. Klima santralleri, EUROVENT, TSEK, CE ve ISO 9001 Belgelerine sahiptir.

Taraftarlara daha fazla alan sunmak için, kompakt boyutlarda tasarlanıp üretilen klima santralleri, 3 MW’a yakın ısıtma ve soğutma kapasitelerini DX Heat Pump özellikleri ile sağlamaktadır. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)