EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Indigo Helsinki Otel: Tasarımda Finlandiya’ya Ö̈zgü Doku Tercih Edildi Ve Yerel İşçilikle Yapıldı.​

Temeli 1800 ve 1900’lü yıllara dayanan tarihi bir bulvarda konumlanmış otel, eski bir ofis binanın çevresindeki dokuya uygun şekilde modern olarak tekrar tasarlanması fikriyle yola çıkılarak projelendirilmiş. Bina bu amaçla çok kapsamlı bir renovasyondan geçerek, yalnızca beton temeli kullanılarak daha güncel ve hafif bir strüktürle yeniden yapılandırılmış. 

Caddeye bakan cephede hareketli bir Çinko kaplama kullanılarak binanın enerji tasarruflu hale getirilmesi otelin LEED sertifikası almasında büyük rol oynuyor.

Caddeye bakan cephede hareketli bir çinko kaplama kullanılarak binanın enerji tasarruflu hale getirilmesi, otelin LEED sertifikası almasında büyük rol oynamış. Tasarımda Finlandiya’ya özgü doku tercih edilmiş ve yapımında yerel işçilikle kullanılmış. Çinko kaplamanın tamamı Esko Kivi adında, 73 yaşında Helsinkili bir zanaatkar tarafından inşa edilmiş. Yine yerel grafik tasarımcıları Linda Linko ve Pietari Posti odalar için dekoratif duvar resimleri tasarlamış. Helsinki’nin tasarım semti olarak bilinen bölgede; sayısız dükkan, butik ve galeri yerel sanatçıların eserleri ve tasarımlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)