EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Nuh’un Gemisi Temalı Park: Dünyanın Yeni En Büyük Kereste Çerçeveli Binası​

Biraz dini eğitim merkezi, biraz da maceralı bir oyun parkı olarak görülebilecek yapı, tanrının talimatlarıyla ailesini ve her hayvandan iki adet kurtarmayı amaçlayan Nuh’un hikayesini canlandırıyor.

Hristiyanlıktan esinlenilerek yaratılmış olan Nuh’un Gemisi temalı park, yaşanan büyük sel felaketinin ardından Amerika, Kentucky’de inşa edildi. Bu yapı aynı zamanda dünyanın en yeni ve  büyük kereste çerçeveli binası olmayı da başardı. 

Biraz dini eğitim merkezi, biraz da maceralı bir oyun parkı olarak görülebilecek yapı, tanrının talimatlarıyla ailesini ve her hayvandan iki adet kurtarmayı amaçlayan Nuh’un hikayesini canlandırıyor. Aynı İncildeki hikayede betimlendiği gibi korkunç bir sel faciası atlatan Kentucky halkı için bu ilgi çekici ve anlamlı olmuş.

Gemi şeklinde inşa edilmiş bina Troyer Group fiması tarafından tasarlanmış ve İncil’deki tanıma göre boyutlandırılmış. Marangozlar tarafından işlenen ahşap yapı, dünyanın en büyük kereste binası ve 155 m uzunluğa, 26 m genişliğe ve 16 m yüksekliğe sahip.

Park günde 10,000 ziyaretçi kabul edebilecek kapasitede tasarlanmış ve açılışından sonra yoğun ilgi üzerine 40 gün boyunca gece ve gündüz açık olmak üzere ziyaret kabul etmiş. Geminin içerisinde Nuh’un ailesinin ve hayvanların nasıl yaşadıklarını sergileyen odalar mevcut. Dinozorlar dahil olmak üzere gerçek boyutlarında gösterilen hayvan modelleri ile hikayenin gerçekçi tarafı ortaya konmaya çalışılmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)