EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İstanbul’un Meydanları ACO İle Yenileniyor

Nisan 2016’da başlayan ve 2018’de bitmesi öngörülen Eminönü Meydan Düzenleme çalışmalarında drenaj ürünleri olarak daha önce Taksim Meydanı Projesi’nde de kullanılan ACO ürünleri tercih edildi.

Su yönetimi ve drenaj alanında dünya lideri olan ACO, Eminönü Meydanı’nın yeniden düzenlenerek iyileştirilmesini amaçlayan projenin planlanma aşamasında, yağmur suyu toplama alanlarının belirlenmesi ve eğimlerin hesaplanarak doğru noktalara drenaj kanallarının yerleştirilme çalışmalarının yapılmasını sağladı. Ayrıca geçmiş 100 yıllık veriler ışığında, önümüzdeki 20-30 yıl için öngörülen katsayılar kullanılarak hesaplamalar yapılmasına da katkıda bulundu.

Hidrolik hesaplamalar ışığında uzunluğu yaklaşık 1 km olan kanalların yanı sıra projede, yer altındaki tesisat sistemlerine kolaylıkla ve güvenle erişimi sağlarken sızdırmazlık da sağlayan özel tasarım ACO bağlantı kapakları kullanıldı. 

Çevre düzenlemesi için başlatılan proje; eskimiş yolların, çevrenin ve ışıklandırmaların yenilenerek ve geliştirilerek hem sabah hem de akşam saatlerinde meydanın rahatça kullanımının sağlanmasını amaçlıyor. Bununla birlikte meydanın araç girişine kapatılarak yaya trafiğinin artırılması, önceden mevcut bulunmayan veya eskimiş yağmur suyu ve elektrik hatlarının düzenlenmesini içeriyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)