EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bir Arada Mimarlık !

 Ne tam anlamıyla bir ağaç, ne bir park, ne de bir bina,  Bunların hepsini bir araya getiren, bir çeşit şehirli ağaç ev.

İtalyan mimar Luciano Pia‘nın 25 Verde, yani “25 Yeşil” adlı projesi şehrin göbeğinde, Torino’da nefes alan, büyüyen, değişen, yani kısacası yaşayan bir ev yaratmış. Gövdesi metalden yapılmış olan binanın her köşesi envayı çeşit bitkiyle, boy boy süs havuzlarıyla çevrilmesiyle ortaya adeta mini bir orman çıkmış.


Homojenlikten uzak bir bloğu hem çevreye uygun hale getirmek, hem de içinde yaşayanlarla sokak arasında belli bir geçiş alanı yaratmak amacıyla başlanan bu proje ekolojik şehirciliğe uygun olarak tasarlanmış.

                             


Binanın açık alanlarında 150 ve avlusunda yer alan 50 adet ağaçla dışarıdan gelen ses ve hava kirliliğini azaltan, mevsim döngüsünü yaşayan, içindekileri istenmeyen hava koşullarından koruyan canlı bir yapı olan 25 Verde evi, cephesini kaplayan ağaçlarıyla bir yandan da doğal yalıtım işlevi görerek enerji tasarrufu sağlıyor.

                   


Toplam 63 daireden oluşan binanın iç yapısı da bildiğimiz, her biri birbiriyle aynı apartmanlara benzemiyor. Tek düze olmayan teras ve balkonlar, çeşitli şekillerdeki daireler adeta doğal bir yapının organik bir parçası gibi birbirlerini tamamlıyor. Bu arada çatı katı ise, içinde yaşayanlara özel yeşil teraslar olarak tasarlanmış.

   

                                        

                  

Kaynak: Güldeniz Şensoy

Fotoğraflar: Beppe Giardino 

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)