EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Arazide Bir ' Yara İzi '

Evin şekli arazinin endüstriyel geçmişi hakkında yorum yaparcasına yara izi gibi şekilleniyor, gömülü olduğu yemyeşil çim alan ise iyileşmeyi temsil ediyor. 

Bercy Chen: Edgeland Ev 
Mimarlar: Bercy Chen Studio 
Yer: Austin, Texas, ABD 
Fonksiyon: Konut
Fotoğraf: Paul Bardagjy

Edgeland House , Bercy Chen Stüdyosu tarafından tasarlanmış üçgen bir ev. Teksas Austin’de, rehabilite edilen eski bir endüstri alanında yer alan ev, üstü kalın bir çim tabakasıyla kaplı olan toprak altında bir yapı olma özelliği taşıyor. 

Evin şekli arazinin endüstriyel geçmişi hakkında yorum yaparcasına yara izi gibi şekilleniyor, gömülü olduğu yemyeşil çim alan ise iyileşmeyi temsil ediyor. Ev mimarları tarafından, Kuzey Amerika’da kullanılan en eski konut türlerinden birisi olan Yerli Amerikan ÇukUr evlerinin modern bir yeniden yorumu olarak tarif ediliyor. 

Bercy Chen Studio’dan yapılan açıklamada; “Proje, doğal alanın azalması ve tükenen kaynaklar hakkında çevredeki sanayi bölgesi ile arazinin karşı tarafında kalan doğal nehir arasında bir denge kurarak farkındalık yaratıyor.” deniyor.

Rehabilite edilen eski bir endüstri alanının yamacına entegre olan ev, tek ailelik konut tipolojisini yeniden yorumluyor ve asgari bir alan kaplıyor. 


Malzemeleri yerel kaynaklardan temin edilen Edgeland House yeryüzünün termal kütlesi kullanılarak rahat bir termal kararlılık elde etmek için yeryüzeyi iki metre kazılarak yerin altına inşa edilmiş. Tasarım, ayrıca enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için yalıtımlı yeşil çatı ve hidronik ısıtma da içeriyor.

Edgeland House’da; görsel ve işlevsel olarak, mimari bölgeye özgü şekillendirilerek, tasarım peyzajın bir uzantısı olarak sunuluyor. 

Planda, yaşam ve uyku alanları iki ayrı bölüme ayrılmış ve birinden diğerine geçmek için dış unsurlarla doğrudan temas etmek gerekiyor. Bu proje sürdürülebilirlik için yeni standartlar getirirken, ayak izini küçülterek, estetik değerler ile mekanik özellikleri entegre ediyor.

Ev kışın sıcak yazın ise serin kalabiliyor.  Buna ek olarak, yüksek teknoloji ürünü ev, hidronik ısıtma ve soğutma, jeotermal ısı alışverişi ve faz değiştiren termal ısı depolama özelliklerine sahip.

Bu zamansız konut tasarımının hem inşa hem de performans bakımından peyzaj ile olan ilişkisi bakımından önemli olan yalıtkan yeşil çatı için,  7 metrelik bir kazı yapılmış. Bu sayede kısmen toprağa gömülü olarak inşa edilen ev, yaz aylarında daha serin ve kış aylarında ise daha sıcak olması için yeryüzü kütlesinden faydalanıyor. Bu tasarıma entegre edilen yüksek performanslı HVAC sistemi maksimum enerji verimliliği için önemli bir fırsat sunuyor. Mekanik sistem bileşenleri; hidronik ısıtma ve soğutma, Jeotermal ısı değişimi, faz değişimli termal ısı depolama ve maksimum enerji verimliliği için yeşil çatıdan oluşuyor. Proje ayrıca, jeotermal sistemle bağlantılı akıllı bir havuza sahip. 

Edgeland House’un yeşil çatısına ve çevre sine, 40’ın üzerinde sayıda yerli bitki ve kır çiçeği türünü yeniden tanıtmak, yerel ekosistemi korumak ve canlandırmaya yardımcı olmak amacıyla, Lady Bird Johnson Wildflower Centre özenli bir çalışma yapmış


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)