EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Dünya’nın İlk ‘Akıllı Caddesi’ Adımlarınızı Enerjiye Dönüştürüyor!​

Dünya’nın ilk akıllı cadde uygulaması Londra’da hayata geçiriliyor.Üzerinde yürüyenlerin adımlarını enerjiye dönüştüren uygulama prototip aşamasında.

Londra’da West End adı verilen bölgede prototipi yapılan akıllı cadde üzerine basıldıkça elektrik üretiyor.Bu yönüyle arabalardan faydalanarak enerji üreten ilk akıllı caddesi olmasa da sürdürülebilirlik bağlamında başarılı bir fikir diyebiliriz.

Teknoloji şirketi olan Pavegen tarafından geliştirilen akıllı caddeler enerji verimliliğini gelecek nesillere daha iyi aktarabilmek noktasında varolmak istiyor.

Daha önce Rio de Janeiro ‘da Brezilya ‘da bir futbol sahasında uygulamaya konulmak istenilen uygulama futbolcuların gücünden enerji üretimi amaçlıyordu.Şimdi ise alışveriş aksı üzerinde özellikle çok fazla insanın yürüdüğü bir noktada Londra için uygulamaya konan bu uygulama insanları daha fazla yürümeye teşvik ederek verimliliği artırmayı amaçlıyor.

Teşvik olayını insanlara alışveriş kuponu ile sağlayacak olan uygulama daha fazla yürü daha fazla enerji üretimine katkı sağla ve daha fazla alışveriş yap prensibini uygulamaya koyuyor.

Kaynak:http://www.mimarihaber.net/201...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)