EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Baumit, Çevreye Duyarlı Projeler İçin Silolu Ürün Kullanımını Öneriyor

Baumit, üretimden ürün tedariğine kadar her aşamada hem kendisi hem iş ortakları için doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmaya yönelik sistemler ve ürünler sunuyor.

Baumit bu yaklaşımla inşaa edilen dikey üretim tesisi ile hem üretim alanından hem de enerjiden tasarruf sağlıyor; atık miktarları ve enerji tüketimini, her yıl azaltmayı ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmayı hedefliyor. İş ortakları için de kaliteli ürünlerinin yanı sıra sunduğu hizmetlerle bu yaklaşımını sürdürüyor. Baumit’in özellikle projelere sunduğu makine sıvaları, sap, kendinden yayılan şap, ısı yalıtım yapıştırma ve sıva harçları için  silolu ürün sevkiyatı da bu uygulamalardan biri olarak öne çıkıyor.

Silolu ürün sevkiyatı projeler için palet üzerinde stok alanı ayrılmasına; nakliyeden şantiyede ürün kullanımına; paketlerin çalışan gücüyle taşınmasından boşaltılması, karıştırılması, torba atıklarının yok edilmesine;  iş sağlığı ve çevre güvenliği açısından ürünlerin boşatılması aşamasından ürün tozuması sorunu yaşanmaması gibi konulara zaman, iş gücü, maliyet tasarruf ve güvenlik sağlayan bir uygulama. 

Baumit’in inşaat alanına yerleştirilen 22 metreküp hacme ve 7 metre yüksekliğe sahip silolarının dolumu 28 tonluk silobaslarla yine inşaat alanında gerçekleştiriliyor. 140 metreye kadar ürün sevk edebilen sistem, daha yüksek noktalara ara pompa ile ürün basabiliyor. Sistem ile ilgili her konuda teknik destek Baumit tarafından sağlanıyor.

Projelerin silolu ürün kullanımını tercih etmelerinin bir başka boyutu da doğal kaynakların korunması yönünde ortaya konuyor.  

Bir projede yaklaşık 10.000 ton ürün kullanıldığı düşünüldüğünde her tonda 25 adet kağıt torbanın yani 30 ton kağıt kullanımının önüne geçilmiş oluyor. Baumit, 1 ton kağıt kullanımının önüne geçilmesi ile:

- 17 yetişkin ağacın korunmasına,

- 12.400 metreküp oksijen gazının üretilmeye devam edilmesine,

- Sera gazının havadan 12.400 metreküp bertaraf edilmesine,

- 4100 kW/saat elektrik enerjisinden tasarruf sağlamasına,

- Ayda 3 ailenin tükettiği 32 metreküp suyun tasarruf edilebilmesine dikkat çekiyor.

                                 Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)