EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Doğayla Etkileşen Rekreasyon Merkezi: Picchio Visitor Center

Aktif yanardağ eteklerinde bulunan Nagano Bölgesi Japonya’nın yaz aylarında  serin sıcakları sonbaharda kırmızı yapraklı bitki örtüsü; kışın ise bu rengi beyaza bürüyen karıyla ünlü bir yerdir. Yaz ve kışları doğa sporlarına açık bölgede kışın paten kulübü yaz aylarında da doğa merkezli dinlenme tesisi olarak işlev görecek bu proje Klein Dytham Mimarlık ile Japon Peyzaj tasarım stüdyosu arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirildi.

 Proje Japonya’nın ilk kuş barınağı olan 1964 yılında ise yerel buz hokey takımı için kurulan yerleşimin yanında bulunuyor. Zamanla kuş çeşitliliğinin artması ve buz pateni pistinin büyümesi ve yaz aylarında ziyaretçiler için cazip hale gelmesiyle birlikte bu doğa merkezi spor ve dinlenme tesisinin ilk fikirleri oluşmaya başladı.

 Picchio projesi site topoğrafyasına göre düzenlenmiştir. Buz patenlerinin buz üzerindeki süpürme yayları ve kış güneşinin açısı tasarım aşamasının başlangıç noktalarından biriydi. Bina güneşli kış günlerinde en iyi şekilde faydalanabilmek için doğrudan güneş alan tek alana yerleştirildi. 

Binanın profillerini, kuzeye bakan arka duvar ve güneye bakan yaz aylarında açılan büyük sürgülü cam çerçeveler oluşturuyor. Bu hareketli sürgülü cam çerçeve göletin kesintisiz seyrini ve ardındaki orman manzarasını sunmaktadır. Sitenin yazın doğa merkezine kışın ise buz pateni pistine dönüşümü bu projenin en önemli yanı olmakla birlikte yapı iki mevsimde de çalışarak kullanıcılarını memnun etmektedir.

Binanın konumlandırılması sadece buz pistini doğrudan güneş ışığından uzak tutmakla kalmayıp aynı zamanda seyirci ve sporcuların da kış güneşiyle ısınmalarına imkan tanımaktadır. Aynı zamanda havuz iki derin kış havuzu içinde buzun tamamen donmadığı yerlerde balıkların yaşayabilecekleri bir yer olarak tasarlandı. Picchio projesinin çevresiyle uyum içinde olması ve sitenin doğal peyzajını vurgulamak için gösterilen büyük çabalar hem projenin saygınlığını arttırmakta hem kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)