EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

ÇATIDER'den Çatı ve Baca Yangınları İçin Uyarı!

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, Yangından Korunma Haftası’nda önemli uyarılarda bulundu.

Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından ‘25 Eylül – 1 Ekim Yangından Korunma Haftası' nedeniyle yapılan açıklamada, çatı ve baca yangınlarının arttığı sonbahar ve kış aylarında üzücü kazalar yaşamamak için gerekli önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. 

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, her yıl meydana gelen yangınların zaman zaman önemli kayıplara yol açabildiğini belirterek, şunları söyledi: “Binaların her unsurunda olduğu gibi çatı ve bacaların da standartlardan uzak olması, tehlikeye davetiye çıkarıyor. Baca ve çatılarda yapılan yanlış uygulamalar, çatı aralarının amacına aykırı olarak kullanımı, tesisat hataları ve gerekli bakımların ihmal edilmesi, baca yapımında baca tuğlalarının kullanılmaması, baca temizliklerinin yapılmaması, tedbir alınmadan çatı tamiratı yapılması ve elektrik kablolarının kuralsız şekilde çatı arasına döşenmesi, yangın riskini artırıyor. Baca ve çatılar, sonbahar ve kış aylarından önce mutlaka kontrol ettirilmeli, çatı ve baca uygulamaları uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.”
İstanbul'da 823 çatı-baca yangını

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın istatistiklerine göre İstanbul'da 2016 yılında toplam 1093 çatı ve baca yangını çıktı.  2017 yılının ilk 8 ayında ise çatı baca yangını sayısı 823'e ulaştı.

Ankara'da 289, İzmir'de 177 yangın çıktı

Ankara'da 2016 yılında  toplam 356 çatı ve baca yangını çıkarken, bu yılın ilk 8 ayında bu sayı 289 oldu. İzmir'de 2016 yılında 221 çatı ve baca yangını meydana gelirken, 2017 yılının ilk sekiz ayında 177 çatı ve baca yangını çıktı. 

"Çatı ve bacalar sadece uzmanlara teslim edilmeli”

ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu, çatı ve bacaların uzman olmayan, yetkisiz kişilere teslim edilmemesi gerektiğinin altını çizerek,  kişilerin Türkiye'de binlerce çatının uzman olmayan kişiler tarafından, geleneksel yöntemlerle yapıldığı ve onarıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:“Bu nedenle çatı tadilat, yenileme veya tamirat işlemleri için uzman bir firma tercih edilmelidir. Doğru planlama, doğru ekipman seçimi, bilgili elemanların kullanılması ve iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz şekilde uygulanması, ideal ve tehlikelerden uzak çatılar için şarttır. ÇATIDER olarak yaklaşık 15 yıldır bu konularda üyelerimizi ve çatı ile ilgili tüm ilgilileri bilgilendiriyoruz. Bugün tüm ÇATIDER üyeleri, Avrupa standartlarında üretim ve uygulama konusunda örnek bir başarı ortaya koyuyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)