EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Japonya'da Güneş Enerjisi ile Mantar Üretimi

Nüfusu giderek yaşlanan ve genç nüfusu şehirlere taşınan Japonya, ihtiyacı olan tarımsal büyümeyi güneş enerjisi ile mantar üretimini birleştiren bu yaratıcı teknolojide bulabilir.

Tokyo merkezli bir yenilenebilir enerji start-upı olan Sustainergy, 4 bin kilowatt güneş enerjisi üretecek güneş tarlalarını artık kullanılmayan iki büyük alana kurmakta kararlı. Ama şirket bunun yanında çok az güneş isteyen orman kulağı mantarlarını güneş panellerinin altındaki gölgelik alanda yetiştirip, tarımsal büyümeye de katkı yapmak istiyor.

Giderek yaşlanan nüfus ve şehre göç eden genç nüfus yüzünden, Japonya’da bulunan tarımsal alanların %10’unun terk edildiği belirtiliyor. 2013 yılında değişen yasalar, daha önce güneş enerjisi için yatırımın yasak olduğu bu alanları Sustainergy gibi şirketlerin yeniden değerlendirme projelerine açmış.

Eğer kullanılmayan tarım alanları güneş enerjisi için kullanılırsa üretilebilecek enerji 70 bin megawatı geçiyor, bu da yaklaşık 20 milyon evin enerjisini karşılamaya yeterli bir rakam.

11 milyon doların üstünde yatırım alan bu proje kendini kanıtlarsa, yatırımcılar bu projeyi denemek isteyen çiftçilere başlangıç için gerekli malzemeleri ücretsiz olarak sağlayacağını belirtmiş. Bu projeden beklenilen çiftçilerin enerji üretiminde bağımsız kalması ve kendilerine ek gelir sağlaması.

Bununla beraber proje mantarlar ile yerel gıda kültürüne de büyük bir katkı sağlıyor. Japonya’da tüketilen çoğu orman kulağı mantarı Çin’den ithal ediliyor. Bu güneş tarlalarında her yıl 1.27 milyon dolar gelir sağlayan güneş enerjisi üretilirken, aynı zamanda 40 ton yüksek kaliteli mantar da yetiştirilmiş olacak.


Kaynak: Görkem Gömeç, YesilistYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)