EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tiny House Minik, Sevimli ve Dünya Dostu

Bu sayımızın ‘Sıra Dışı Yaşam Alanları’ bölümünde, çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Tiny House (Minik Ev) hareketine değinerek, yine ‘başka türlü yaşamlar mümkün’ demek istedik. 

Ekonomik güçlerin sürekli olarak dünyadaki yaşam biçimimizi ve ihtiyaçlarımızı değerlendirmemizi dayattığı hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle son 50 yılda büyüyen yaşam alanlarımızı lüzumlu / lüzumsuz bir çok eşya ile dolduruyoruz. Ancak bu tüketime dayalı sistemin insanoğlunu yeteri kadar mutlu edemediği gerçeğinden kaçamıyoruz. Bir ev sahibi olabilmek adına, yıllarca süren banka kredilerini ödeyebilmek için daha fazla çalışıyor, kendimize daha az vakit ayırıyoruz. Bunların farkına varan bir grup tarafından ortaya atılan Tiny House (Minik Ev) hareketi, daha basit ve Dünya’ya daha az zarar veren bir şekilde yaşama arzusuna cevap veriyor.

Bu sayımızın ‘Sıra Dışı Yaşam Alanları’ bölümünde, çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Tiny House hareketine değinerek, yine ‘başka türlü yaşamlar mümkün’ demek istedik. 

Tiny House Nedir?

Tiny House; küçük ölçekli, tam donanımlı bir konut birimi olarak tanımlanabilir. Bu evlerde yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusu ile  bilinçli bir seçimle yapılır. Çoğunlukla; eşyalara daha az bağlanarak, dünyaya daha az iz bırakmak isteyenlerin tercih ettiği bu yaşam alanları insanların yaşamak için tükettiği kaynakları azaltır  ve daha az tüketmeye teşvik eder. Basit bir yaşam biçimine yönelmek ise daha sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılar.
 
Hareketin başlamasında, A.B.D.’de özellikle 2007-08 ekonomik krizinin etkileriyle işsizlik ve haciz nedeniyle binlerce kişinin evlerini kaybetmesi ve bu kişilerin bir kısmının geleneksel büyük Amerikan evlerine alternatif olarak Tiny House’lara yönelmesi etkili olmuştur. Bunun dışında karbon ayak izini küçültmek isteyenler, eşyalarından kurtulup daha basit bir yaşamı hayal edenler de hareketin canlanmasına sebep olmuştur.

İlk bakışta bir kaçış, bir nefes alma deneyimi gibi algılansa da Minik Ev hareketi her geçen gün daha fazla insan tarafından kabul görmektedir. Tiny House’lar genellikle 2,5m x 5m ölçülerinde olmakla birlikte yaşam alanı, uyku alanı, mutfak ve banyo içerir. Hatta verandası olanlara rastlamak bile mümkündür. Bir çoğu kolayca taşınabilmesi için römorka takılabilecek şekilde inşa edilirler. Bu evleri kendi kendine yeten, şebekeden bağımsız olarak inşa etmek, kendi elektriğini üretmesi ve atık su / yağmur hasadı gibi özelliklerin eklenmesi de mümkündür.  

Jay Shafer ve Dee Williams Tiny House hareketinin bilinen öncülerindendir. Bu öncüler evlerini bir römorka inşa ederek, güzel bir felsefe ile ilginç bir hareketin yaratıcı kahramanları olmuşlardır.

Jay Shafer ve Dee Williams Tiny House hareketinin bilinen öncülerindendir. Bu öncüler evlerini bir römorka inşa ederek, güzel bir felsefe ile ilginç bir hareketin yaratıcı kahramanları olmuşlardır.
Bu günlerde ise popülerliği iyice artan hareket konusunda kitaplar, bloglar ve hatta televizyon programları yapılmaktadır. Hareketin kökü Amerika Birleşik devletlerine dayansa da  hareket şaşırtıcı bir şekilde Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de ilgiyle takip edilmekte ve kullanıcı sayısı artmaktadır.

Bu yaşam biçimini; ev sahibi olmak isteyen genç insanlar, evleriyle seyahat etmek isteyen orta yaşlılar, büyük borç yükünün altına girmek istemeyen her yaştan insan tercih edebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Tiny House yaşamını tercih eden her beş kişiden ikisi 50 yaşın üstünde ve kadınlar erkeklere oranla daha fazla bu yaşam biçimini seçmektedir. 

Tiny House Felsefesi

Son 50 yılda aileler küçülmesine rağmen evlerimizin büyüklüğü arttı. Sadece evlerimizin değil, sahip olduğumuz maddi eşyaların miktarı da ticaretin etkisi altında arttı. Artık küçük metrekarelere, az odalara sığamaz olduk. Ama bir dönüm noktasındayız, insanlar geniş yaşam alanlarının fazla eşyanın onları mutlu etmediğinin farkına varıyor. Birçok kişi bu standartları yakalamak için maddi sıkıntılara giriyor. Tiny House hareketi, daha basit ve Dünya’ya daha az zarar veren bir şekilde yaşama arzusuna cevap veriyor.

Peki Tiny House’ da yaşamanın avantajları nelerdir?

Özgür ruhlara Tiny House
Hiç kuşkusuz Tiny House sahibi olmanın ilk avantajı özgürlük. Herhangi bir sebepten dolayı yer değiştirmeniz gerektiğinde evinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin iş değişikliği yaptınız ve taşınmanız gerekiyor yada hergün aynı yerde uyanmaktan sıkıldınız yada dünyayı görmek ve sürekli seyahat etmek istiyorsunuz ev arama ve bunun maliyetlerine katlanmanıza gerek yok. Evinizi aracınızın arkasına bağlayın ve dilediğiniz yere taşının... 

Basit yaşam tarzı
Tiny House basit yaşamak isteyenler için de iyi bir alternatif. Bazı insanlar modern yaşam tarzının kendilerini ifade etmediğini düşünürler, daha az materyal ile yaşamak, manevi değerlere odaklanarak yaşamlarına yön vererek, daha bilinçli ve derinlikli bir yaşamı tercih ederler. 

Sürdürülebilirdir
Gün geçtikçe daha fazla insan Gezegenimizin geleceği ile ilgili endişelenmeye başlıyor. Sürekli büyümeye odaklanan bakış açısının çevreye verdiği zararın farkındalığı artıyor ve insanlar gidişatı değiştirecek hareketlere destek vermek istiyorlar. Sürdürebilir şekilde yaşayarak, karbon ayak izlerini azaltarak, olumlu bir örnek oluşturup diğerlerini de etkiliyorlar. Küçük bir evde yaşamak ise tüm bu kaygılar ile mükemmel bir uyum gösteriyor.
  

Minik Evinizi, kim olduğunuzu ifade edecek şekilde yaratabilirsiniz
Tiny House’ların bir diğer avantajı ise tasarım yeteneğinizi sergilemenin bir yolu olması. Bu evi inşa ederken maddi değerini değil, en iyi yaşama deneyimini düşünerek özel olarak tasarlayabilirsiniz. Minik evinizi, kim olduğunuzu ifade edecek şekilde yaratabilirsiniz. Tiny House’lar genellikle sahipleri veya küçük şirketler tarafından inşa edildiğinden, evlerin tasarımına ve yaratılmasına çok fazla düşünce ve işçilik dahil olur. 

Ekonomik!
Minik bir eve sahip olmak için yıllarca tasarruf etmenize yada önünüzdeki yılları ipotek altına almanıza gerek yoktur. Normalde ev sahipleri gelirlerinin yüzde 25’i ila 50’sini konut masraflarına ayırırlar. Tiny House’da kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir evden çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra, birçok Tiny House, güneş panelleri ve pillerden faydalanarak kendi enerjisini üretecek şekilde donatılmıştır. Bu durum maliyetleri daha da düşürür. Tiny House’da eşyalarınız için fazla yeriniz olmadığı için, yeni bir şey satın alırken bilinçli karar vermek zorunda kalırsınız. 

Küçük ev, büyük zaman...
Tiny House’de yaşadığınızda eviniz ile ilgili maliyetleriniz azalacaktır. Bu sayede bir ya da iki gün daha az çalışabilir veya dünyayı dolaşmak için daha fazla zaman ayırma seçeneğine sahip olabilirsiniz.  Ayrıca, evinizin temizliği ve bakımı fazla zaman almadığı için  arkadaşlarınız ve akrabalarınızı ziyaret etmek için de daha fazla zamanınız kalacaktır. Tiny House’da yaşamanın basitliği hayatınızda, sizin için önemli olana odaklanmak için yer açar. 

Son 50 yılda aileler küçülmesine rağmen evlerimizin büyüklüğü arttı. Sadece evlerimizin değil, sahip olduğumuz maddi eşyaların miktarı da ticaretin etkisi altında arttı. Artık küçük metrekarelere, az odalara sığamaz olduk. Ama bir dönüm noktasındayız...

Zorlayıcı tarafları yok diyemeyiz...
Elbette daha küçük bir ev inşa etmek için daha az malzeme gerekli, bu evi ısıtmak – soğutmak için daha az enerjiye ihtiyaç var. Vergilendirilmesi, bakım maliyetleri haliyle daha düşük. Bu nedenlerle küçük ev sahiplerinin yüzde 55’inin büyük evlerde yaşayanlara göre daha fazla tasarruf etmesi de şaşırtıcı değil. Tüm bunlar ilk bakışta cazip gelse de küçük bir evde yaşamanın zorlukları da var.

•  İlk zorluk bu evi nereye konumlandıracağınız konusu. Boş bir araziye inşa edecekseniz, öncelikle yerel yönetime danışmak faydalı olur. Tekerlekler üzerine oturtmak yada bir karavan parkını kullanmak diğer seçenekler olabilir.
 
• Kamu hizmetlerini nasıl alacağınız yine önemli bir zorlayıcı durum. Kanalizasyona, suya, enerjiye ve internete nasıl erişeceksiniz? Bu soruların cevaplarını bulmanız gerekiyor.

• Hava soğuk olduğunda kapalı alan sınırlı olduğu ve dışarıda vakit geçirmek mümkün olmadığı için kış aylarında sıkışmışlık hissi size eşlik edebilir. 

• Bu tarz bir yaşamın gerçekten yaşam biçinize  uygun olup olmadığı  konusu iyi analiz edilmeli. Örneğin misafir ağırlamayı ve dostlarınızla vakit geçirmeyi seviyorsanız bu evlerde zorlanabilirsiniz. 

Küçük evler sadece şirin görünmekle kalmayıp, sürdürülebilir yaşama teşvik eden büyüyen bir hareketin bir parçasıdırlar. Birçok tasarımcı bu küçük evleri inanılmaz derecede donanımlı hale getirmek için yenilikçi yollar bulmuşlardır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)