EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yaya Geçidinin Geleceği

İngiltere’de  yazılım şirketi Umbrellium, Londra'daki dünyanın ilk akıllı yaya geçiş prototipini tanıttı.

 Sigorta şirketi Direct Line tarafından yaptırılan Starling Crossing (STigmergic Adaptive Responsive Learning Crossing), yaya güvenliği önceliğini Londra merkezli yazılım şirketi Umbrellium tarafından geliştirilen, akıllı, etkileşimli bir yaya geçişi sistemidir.

Umbrellium ekibi,  Güney Londra'da sistemin yeteneklerini test etmek için geçici olarak tam ölçekli bir prototip kurdu. 72 fit uzunluğundaki kurulum, aracın ağırlığını taşıyan altyapısının dayanıklılığını,arabalar, bisikletlilerr ve yayalar arasında ayırt edebildiğini gösterdi. 

Prototipi teste koyan şirket, "ortak trafik işaretleri kullanırken sistemin gerçek zamanlı olarak farklı koşullara dinamik olarak tepki gösterdiğini ve yaya geçişlerinin modellerini, düzenini, yapılandırmasını, boyutunu ve yönlendirmelerin ve kaldırım işaretlerinin değişebildiğini" gösterdi.

Umbrellium Usman Haque'nin kurucu ortağı "Bu, yaya geçitlerini günümüz şehirlerinin geri kalanıyla hızlandırmak" dedi. "Yaya geçitleri bilindikçe, şehirle olan insan ilişkisinin tamamen farklı olduğu farklı bir yaş için yapılmıştır."

Sistem, bilgisayar vizyon teknolojisiyle hareketleri ve faaliyetleri tespit etmek için tüm yolu izliyor. Yolun yüzeyine gömülü bilgisayar kontrollü LED'ler, gecenin geç saatlerinde, gece görüşünde ve düşük görüş koşullarında trafik işaretleri ve sokak işaretleri gösteren dijital ekranı aydınlatıyor.

Sistem Kişinin, cep telefonlarına dalıp caddede yürürken, gelen arabalardan korunmak için  yol yüzeyinde yanan uyarıcı ışık desenleriyle kontrollü ve dikkatli olmasını sağlıyor. "Starling Crossing, yayalar için metro istasyonlarındaki ulaşım yoğunluğunu kolaylaştırarak tampon bölgeleri yeniden yapılandırıyor. 

Kaynak:http://www.architectmagazine.c...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)