EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Addo Furniture Yeni Ürünlerini Tanıttı

Çalışma alanlarına özel yaratıcı ve fonksiyonel tasarımlar geliştiren Addo Furniture, tasarım vizyonunu ve özgün tarzını yansıttığı showroom’unda yeni nesil ofislerde fark yaratacak yeni ürünlerini tanıttı. Addo Furniture, hızla yükselen başarı grafiğini destekleyen showroom’unda markanın art direktörü Sezgin Aksu imzası ile hayata geçirdiği yenilikçi ‘HUB’ felsefesi ve Wing koltuk ile birlikte, Jeremiah Ferrarese ve Paolo Scagnellato tasarımı Incontro ürünlerini ilk kez lanse etti.

Binalardan mutfaklara, mobilyadan endüstriyel tasarım ve ofislere kadar yaşamın her alanında değerlendirme kriteri haline gelen ‘tasarım’ olgusu, ofis dekorasyonunda da değişimin önünü açıyor. Güçlü bir vizyon belirleyerek bu akımı doğru değerlendiren, tasarım olgusunu başarının sırrı olarak benimseyen ve her alanda ön plana çıkaran Addo Furniture, akustik düzenlemelerden derinlik özelliklerine kadar ince bir tasarımın ürünü olan showroom’unda yeni ürünlerini tanıttı. Addo Furniture Firma Ortakları İbrahim Yıldız ve Eylem Yıldız, Addo Furniture Genel Müdürü Bünyamin Usta ev sahipliğinde gerçekleşen lansmanda markanın art direktörü Sezgin Aksu, yeni nesil ofislerde çığır açacak yeni konsepti ‘HUB’ felsefesini ve Wing koltuğun tasarım aşamalarını anlattı. Ünlü İtalyan tasarımcılar Jeremiah Ferrarese ve Paolo Scagnellato imzası taşıyan Incontro koltuk da ilk kez basına lanse edildi.

Yaratıcılığı simgeleyen özgür ve yenilikçi tasarım: HUB

Değişen çalışma ortamına paralel olarak ortaya çıkan gereksinimleri doğru analiz eden Addo Furniture, Sezgin Aksu imzası ile hayata geçirdiği HUB ürünü ile ofis dekorasyonunda yepyeni bir dönemin kapısını aralıyor. Günümüzde hızlı değişime uğrayan moda algısına ayak uyduran, özgür bir tasarım yaratma fikrinden doğan HUB,  kolaylıkla ayak değişimine olanak sağlayarak yeni nesil çalışma kültürünün gerekliliklerine bir bütün olarak yanıt veriyor. Renk, ayak ve tabla seçenekleri ile HUB, toplamda onlarca çeşitle ofislerde fonksiyonelliğin tasarıma yansımasını simgeliyor. Bireysel çalışma alanları, sosyal alanlar, birim yöneticileri ve ev-ofisler için çözümler sunan HUB, açık ofislerde çalışan sayısına göre de düzenlenebiliyor. Coworking anlayışını destekleyen modülleri ile yüksek masalardan yazı tahtalarına ve dolaplara kadar sosyal bir ortam yaratan seri, yeni nesil ofislerde tüm alanlarda bütünlüğe olanak veriyor.

Tasarımcı Sezgin Aksu, HUB tasarım aşamasında günümüzün çalışma kültüründen yola çıktığını, ekiplerin daha hızlı değişime ayak uydurmasından ve yeniliklere açık olmasından ilham aldığını belirtti. Aksu, ‘HUB tasarımında ana çıkış noktamız, havaalanında uçakların park ettiği ‘hub’ lar vasıtasıyla insanların yeni şeyler keşfedeceği yerlere gelmesi, farklı kişilerin yine orada uçaklara binmesi ve farklı lokasyonlara doğru yolculuğa çıkması oldu. Havaalanını bir masa olarak düşündüğümüzde uçakların park ettiği HUB olarak adlandırılan alanlarda ise sürekli sirkülasyon olması bu tasarımın ana fikrini oluşturuyor. Sürekli bir değişim ve yenilik, yeni heyecanlar söz konusu. Bu tasarımda da asıl önemli nokta sosyalleşme. Ofislerde masalarda insanlar bir araya gelir, çalışır, bilgi paylaşımı olur, sosyalleşirler, fikirleriyle farklı noktalara yol alır ve yeniden çalışmak için masaya dönerler. Biz de HUB’ta konsept olarak insanı odağımıza alarak özgürlüğü, fonksiyonelliği, hızlı ve kolay değişimi, tüm bunlara bağlı olarak yaratıcılığı yansıtıyoruz. Günümüzde ortamdan çabuk sıkılmaya ve hızlıca değişikliği aramaya meyilli olduğumuz için ayakların değişimini çok basit kurguladık. Bu özellik sayesinde kullanıcılar çok basit olarak farklı renk ve yapıdaki HUB ayakları kendileri değiştirerek yeni bir masaya sahip olup, uzun ömürlü kullanımı destekleyebilecek.’ dedi.

Wing koltuk ile renklenen tasarım çizgisi

Addo Furniture Art Direktör Sezgin Aksu tarafından tasarlanan Wing koltuk, masif ahşap ve metal olmak üzere 12 farklı ayak seçeneği, başlıklı ve başlıksız olarak tasarlanan özgün yapısı, sırt ve başlık olmadan puf şeklinde kullanım seçeneği ile özel bir tasarım ürünü… Bekleme alanlarında ve toplantı salonlarında renk ve doku alternatifleri ile eğlenceli bir tasarım ürünü olan Wing, bulunduğu yerde sıcaklık hissi veren fonksiyonel bir ürün alternatifi olarak Addo Furniture koleksiyonunda yerini alıyor. Yapı olarak kanatlardan esinlenilerek tasarlanan Wing, sırt destekli tasarımında geriye doğru sahip olduğu doğal eğimi ile fonksiyonel bir kullanım sunuyor. Aksu, ürünü anlatırken ‘Addo Furniture için Bridge’i tasarlarken asıl amacımız taklit edilemeyecek, markanın karakterini yansıtan, özel bir seri yaratmaktı. Wing’in de çıkış noktası yine Addo kimliği taşıyan bir koltuk tasarlamaktı. Özgün olması, ilk bakıldığında Addo ürünü olduğu anlaşılması önceliğimizdi. Wing’te tasarımı kavrayan kanatlarla özgün bir yapı oluşturduk. Estetiği ön plana alırken fonksiyonelliği de geriye doğru doğal bir eğimle destekledik.’ dedi.

Sadeliği yansıtan İtalyan tasarımı: Incontro

İnovatif tasarım çözümleri ile yeni nesil iş ve yaşam alanları oluşturan Addo Furniture, ünlü İtalyan tasarımcılar Jeremiah Ferrarese ve Paolo Scagnellato imzası taşıyan Incontro ile ofiste ve ortak alanlarda sadeliğe vurgu yapıyor. Özgün formu ve fonksiyonel yapısı ile dar mekânlara uyum sağlayan, minimal ve yalın tasarım Incontro, modern dekorasyonun tamamlayıcısı olarak dikkat çekiyor. Küçük ofislerden büyük projelere, bekleme alanlarından toplantı ve konferans salonlarına kadar birçok kullanım alanı için tercih edilebilen Incontro ailesi, farklı renk, ayak ve özellik opsiyonları da sunuyor. 4 farklı ayak seçeneği, oturma alanı için plastik veya döşeme alternatifi, sırt kısmı için plastik, döşeme ve file opsiyonu bulunduran tasarımın ayaklarda iki, plastik kısımlarda ise beş farklı renk alternatifi mevcut. Oturma alanında döşeme kısımları isteğe bağlı olarak kumaş, suni deri veya gerçek deri olarak üretilebiliyor. İsteğe göre tasarıma yazı tableti eklenebiliyor. Kolçaklı veya kolçaksız üretim yapılabildiği gibi, Incontro ailesinde farklı renk ve materyal kombinasyonuyla çok geniş bir ürün yelpazesi sunuluyor. Ofis projelerinden otellere, hastanelerden havalimanlarına, konferans salonlarından okul ve üniversitelere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan Incontro sandalyeler, evlerde de özellikle mutfakta tercih ediliyor.

Sezgin Aksu ile yeniden yorumlanan tasarım çizgisi...

İstanbul’un yeni ticaret merkezi Basın Ekspres’te yer alan 1000 m2 büyüklüğündeki showroomda, loft konsept, yeni nesil ofis yaşamını yansıtan mobilyalar ve özel konseptlerle tasarlanan stil köşeleri dikkat çekiyor. Günümüz iş hayatının önceliği motivasyon ve ‘tasarımın gücü’ vurgusu ile bütünleşen mobilyalar yine aynı anlayış ile showroom’da sergileniyor. Yüksek tavanlar ve yerden yükselen camlar mekana derinlik ve ferahlık katıyor. Mazağa içinde yaratılan konsept köşelerde farklı tasarımlar sergilenirken, belirli noktalara sade bir şıklıkla yerleştirilen dekoratif ürünler ve aksesuarlar çalışma hayatına katılan yeni bir zevki yansıtıyor. Aynı zamanda yaşayan bir ofis olması açısından Addo Furniture ekibinin de ofis olarak kullandığı showroom’da mobilya ayakları, ahşap malzemeler ve çeşitli aksesuarlar duvarlarda farklı bir tasarım ile yeniden yorumlanıyor.

Markanın art direktörü Sezgin Aksu’nun tasarladığı showroom, geniş bir alanda sergilenen farklı ürün grupları, özel akustik düzenlemeleri, tavan yüksekliğinin verdiği ferahlık hissi ve ürün yerleştirmeleri ile konukları özgün bir atmosferde ağırlıyor. Aynı zamanda markanın konsept danışmanlığını yürüten ve showroom tasarımı ile ilgili bütün detaylarla ilgilenen Sezgin Aksu, “Üretkenliğin dışa vurumu olarak her geçen gün önem kazanan ofis dekorasyonları, ister yönetim alanlarında ister ortak çalışma gruplarında bir tasarım felsefesi ve ince bir zevkin dışa vurumu olmalıdır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte, modern çalışma hayatının şekillenmesine paralel olarak kişisel zevklerin ve tarzların oluştuğu günümüz çalışma hayatında, mekansal zevklere üretkenlik, motivasyon ve iletişim hakim olmalıdır. Eskiden sadece ofis mobilyası üzerine konuşulurdu, bugün yetmiyor, daha çok ofis ambiyansından konuşuyoruz. En doğru ambiyansı nasıl kurabileceğimiz konusunda çalışıyoruz. Ses yalıtımı çok önemli hale geldi, biz de bunu fazlasıyla dikkate alıyoruz.” diyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)