EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Akslara Yayılan Deneyimler:Dream Town

‘İnsanın hatırlayacağı, tadını çıkaracağı ve seveceği bir mekanı yaratmada mimarlığın gücüne inanıyorum.’

Dream Town, çocuklara farklı mesleklerde yetişkin rolleri oynayarak etkileşimli öğrenme ve eğlence deneyimi sunan bir merkez.

Bu merkezi planlayıp tasarlarken mimarlar iki zorlukla karşılaşıyor.  Birincisi merkezin mimari karakterini oturturken karşılarına çıkan Rianyi Gölü ve yakınlardaki tepeliklerin nasıl absorbe edileceği; ikincisi ise içinde bir ‘şehir’ barındıran binanın nasıl tasarlanacağıydı.  Mimarlar bu merkezin içini aslında minyatür bir kasaba olarak düşünerek iki soruyu da aşmaya çalıştılar. 

Tasarım ekibi mevcut yapıların ana akslarından başlayarak su öğesini yapı önüne alan bir fiziki alan sınırı yarattılar. Klasik su kıyısındaki şehirlerden esinlenilerek genel bir şehir düzeni çizildi.Tek bir kütleden yayılarak birden fazla yüzey oluşturan yapı ölçek bakımından çevre üzerindeki etkisini azaltmaktadır. 

Birden fazla cepheyle karşılaşacak olan yapı kullanıcısı çocukların hayal gücünü arttırmak için ise bu cepheler dalga desenleri ve dinamik renk  efektleriyle zenginleştirilmiş.  Tüm bu dalgalanma modelleri parametrik bir tasarım ve hesaplama ile farklı paneller üzerinde üretildi.

2016 yılında tamamlanılarak halka açılan bu proje ebeveyn ve çocuklar tarafından takdir kazandı. Çocukların çeşitli mekanları deneyimleyeceği alanlar sunan bu minyatür kasaba mimarlık misyonları hakkında kamuoyuna ilham veren bir projedir.

Proje Adı:  Tianyi Gölü Dream Kasabası 

Mimarlar: IDEA

Bölge: Shandong, Çin

Tarih: 2016

Fotoğraflar: Qingshan  Wu 

Kaynak: Archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)