EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Moskova’nın Yeni İkonik Yaşam Kompleksi

Moskova'nın yeni Uluslararası İş Merkezi olan "Moskow City”de yapımına başlanan, çok fonksiyonlu idari, iş ve yaşam kompleksi olarak tanımlanan Neva Towers Moskova’nın önde gelen projeleri arasında yer alıyor. Rönesans Holding’in geliştiricisi olduğu "Moskow City"nin silüetini oluşturacak olan kulelerin uluslararası tasarımcıları HOK (ABD), FXFOWLE (ABD) ve SPEECH (Rusya)… Aydınlatma tasarımının ise Zeki Kadirbeyoğlu’na ait olduğu ve Avrupa'nın en yüksek binaları arasında yer alacak olan kuleler, uzun yapıların çoğunda olduğu gibi, gökyüzüne ek konut ve ofis alanları sağlayacak.

Moskova'nın kuzeybatısında üçgen bir alanda bulunan iki dikdörtgen kule 4 katlı platformuyla binaları çevreleyen ve gelecekteki gelişime özgürce olanak sağlayan açık bir meydan ve yeşil alandan oluşmakta. Düzenlenmiş peyzaj alanları ise kulelere giriş noktası olmasının yanı sıra, yer üstü ve yeraltı perakende galerilerine ve otopark alanlarına hizmet edecek.

Konut birimlerini içerecek olan iki gökdelenin yüksekliği 338 metreye ulaşacak ve 77 katlı olacak. Yükselirken klasik formunu koruyan kuleler, kademeli olarak camlı cephesiyle yapıya görsel bir canlılık katıyor, çatı katındaki daireler ise kentin panoramik manzarasına ev sahipliği yapıyor...

Mimarlar: HOK, FXFOWLE, SPEECH

Aydınlatma Tasarımı: ZKLD Lighting Design

Geliştirme: Rönesans Holding

Lokasyon: Moskova, Rusya

Alan: 349232 m² 

Bitiş Tarihi: 2019

Kaynak: Archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)