EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İklim Silüeti: Harbin Opera Binası

Harbin Opera Binası, zamanla rüzgar ve suyun şekillendirdiği keskin buz formasyonuyla Harbin kent silüetine yeni bir dönüm noktası yaşatmıştır. Pekin merkezli MAD Architects  tarafından tasarlanan bina, kuzey kentinin vahşi doğasını ve soğuk iklimini ruhuna  yansıtarak organik bir heykel gözlemine çıkarıyor.

Songhua Nehri’nin sulak bölgesinde bulunan bu yeni sanat kompleksi üç farklı odak alanı içeriyor: 1600 kişilik oturma kapasitesine sahip tiyatro, daha küçük boyutlarda bir tiyatro alanı ve 400 sandalyenin yerleşebileceği sosyal alan. 

Her üç bölüm de yapıyı çevreleyen bataklık suyunun akıcılığında beyaz alüminyum panellerle kaplanmıştır.  Oluşan dalgalı yüzeyler birbirlerine bağlantılı olarak pürüzsüz bir beyaz doku oluşturmuş. 

Tiyatro alanlarını tek çatı altında toplayan piramit biçimli çatıda ise cam tercih edilmiş. Pürüzsüz beyaz kombinasyon sanatsal bir şekilde kışın bölgeyi saran karı ve buzları çağrıştırıyor.

İç mekanlarda da dış akışkanlığının hakimiyeti devam ederken güneş ışığından faydalanan atriyumun ahşap kafes kütlesi çığır açan bir formla sergilenmektedir. Buz ve beyazın baskınlığında inşa edilen yapının iç mekanda duyulan sıcaklık ihtiyacı bu heykelsi ahşap tasarımla fazlasıyla giderilmiş.

Harbin opera binası kütlesi boyunca kıvrımlı ve erişilebilir yolları, halka açık alanlar ve kent silüeti ile bölge coğrafyasını yansıtan platformlarıyla MAD Mimarlarının disiplinlerindeki manzara felsefesinin eşsiz bir özetidir. 


Proje Adı: Harbin Opera Binası
Proje Türü: Kültürel Yapı
Mimarlar: MAD Architects
Proje Bölgesi: Harbin, Çin
Proje Yılı: 2015
Fotoğraflar: Hufton + Crow, Iwan Baan, Adam Mørk.
Kaynak : yatzer


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)