EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Gayrimenkul Sektörü’nün Dev Buluşması

Gayrimenkul sektörünün uluslararası platformda kendini ve projelerini tanıttığı önemli fuarlardan biri olan MIPIM, Fransa’nın Cannes şehrinde kapılarını açtı. Türkiye fuara Brezilya ve Rusya ile birlikte “Onur Ülke” olarak katılım sağladı. 25’inci kez düzenlenen fuara 90 ülkeden 20 binden fazla kişi katıldı.

MIPIM bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler, otel zincirlerini bir araya getirdi. Türk ekonomisinin artan gücü ve Türk şirketlerinin büyüme hızının artışı nedeniyle Türkiye fuarda Rusya ve Brezilya ile birlikte Onur Ülke olarak yer aldı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den 28 markanın stant, 698 kişinin münferit olarak katıldığı fuarda bu yıl da sektörün önemli marka ve isimleri yer aldı.

11 Oturumda Türkiye

Gayrimenkul sektörünün projelerinin tüm dünyaya tanıtılması ve uluslararası arenada yer almak isteyen markaların önemli ortaklıklara imza atmasına olanak tanıması sebebiyle önemli bir platform olan MIPIM dünyadaki trendleri takip edebilmek, dünya pazarındaki oyuncuların tanınması ve network sağlanması adına da büyük fırsat yaratıyor. Fuarda Türkiye’den devlet adamları, gayrimenkul sektörünün önemli isimleri ve uzmanların konuşmalarıyla toplam 11 oturum düzenlendi. ’’Uluslararası İstanbul Finans Merkezi ve Çevresi’’, ’’2014 ve sonrasında Türkiye’yi Neler Bekliyor’’, ’’Neden Türk Mimarlarla Çalışmalı’’ gibi başlıkların ele alındığı oturumların yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı da ’’Neden Türkiye’ye Yatırım Yapılmalı’’ başlıklı oturumuyla yabancı yatırımcılara seslendi. Deloitte Türkiye de gayrimenkul sektörü raporunu ilk kez MIPIM’de açıkladı. Fuar bu sene de NEF’in sponsor olduğu açılış kokteyli ile başladı ve Türkiye’nin fuar alanında bir çok yerde tanıtımları yapıldı. Türkiye bu yıl MIPIM’e katılan binlerce yönetim kurulu başkanının ziyaret ettiği Investor Club’a da sponsor oldu.

İstanbul Maslak’ta iki desing group tarafından tasarlanan Spine Tower, 2014 yılı MIPIM Ödülleri’nde Türkiye’nin En İyi Projesi ödülünü aldı. Emaar Square, Tema İstanbul, Vadi İstanbul, Eclips gibi İstanbul’un büyük projelerine imza atan Sema Eser Özsaruhan ve Murat Kader ortaklığındaki iki design group, Spine Tower ile kenti bu kez dinamik bir yapıya kavuşturuyor. Şirketin ortaklarından mimar Murat Kader, “Spine Tower, İstanbul’un hızla gelişen ekonomik etkinliğini ve gücünün bir bakıma temsil edilmeye başlanan Maslak’ta Türkiye’nin çağdaş mimarlık ortamının en önemli yapılarından biri olarak yükseliyor” diyerek kulenin etkileyici biçiminin ötesinde, Maslak’taki kentsel ortamın canlanmasına verdiği katkıyla da ayırt edildiğini belirtiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)