EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Açık Bağlantılar: Dominion Ofis Binası

Moskova'da şehrin güneydoğusunda sanayi ve yerleşim bölgesinde  yer alan Dominion Ofis Binası bu alanda giderek artan projeler arasında yaratıcı olanların başında geliyor.

Eğri elemanların birbirine bağlanmasıyla her seviyede kapalı olarak dizilmiş dikey bir istifli plakalar dizisi olarak tasarlanan, doğal  ışığı binanın merkezine getirmek için tüm seviyelerde yükselten bir atriyum merkezine sahip. Her seviyedeki balkonlar, atriyuma uzanıp dış zarfın yer değiştirmesine karşılık gelirken ve bir dizi merdiven de bu merkezi uzayda birleşmekte.

Açık hava terası ile caddeyi bağlayan zemin kattaki cafe ve restoran alanlarını içeren atriyum, bina içindeki ofis çalışanları arasında etkileşimi teşvik eden ortak bir kullanım alanıdır.

Bu entegrasyon aynı zamanda, farklı hizmetler ve disiplinler arasındaki işbirliğini de teşvik etmektedir. Birçok bilişim ve yaratıcı start-up şirketi, bu ortak araştırma kültürünü ilerleme ve gelişme için hayati önem olarak görürken,  Dominion Office Building'in tasarımı, bu konsepti bina genelinde açık bağlantı ile pekiştirmektedir.

Ofis alanları, küçük, genişleyen veya büyük şirketler için birçok farklı olanak sunmak üzere standart düz çizgili koylar sistemi içerisinde düzenlenmiştir. Atriyumun çevresi üzerinde yer alan ve asansörleri, yangın kaçışlarını, lavaboları ve servis şaftlarını barındıran servis çekirdeği, ayrı ofis alanlarına mahremiyet sağlar ve bu çekirdekler arasındaki boşluklar sağladıkları saydamlıkla ışığın içeri girmesine izin verir.

Atriyum etrafındaki bu servis çekirdek halkası, binanın dış zarfına yakın ilave bir sütunla birlikte yapıyı sağlar. Off-set zemin plakaları, binanın karşıt tarafları arasında dengelenirken bazı bölgelerde sütunlar kaldırılır ve daha büyük kiracılar veya kamu programları için kesintisiz zemin alanı kazandırır.

Proje Künyesi: 

Proje Adı: Dominion Office Building

Mimarlar:Zaha Hadid Architects

Bölge: Moskova, Rusya

Yıl:2015

Fotoğraflar: Hufton+ Crow

Kaynak: archello


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)