EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Farklı ve Göz Alıcı Mimarisiyle: YDA CENTER

YDA CENTER, kaliteli bir çevre içinde çağdaş bir mimari anlayışa sahip, kule ve yatay ofis tipolojilerinin birleştiği, teraslı, yeni nesil ofis ihtiyaçlarının gerektirdiği imkânlara olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

YDA CENTER, Ankara’nın merkezindeki en önemli ana arterlerinden biri olan, tüm ulaşım noktalarının kesiştiği Eskişehir yolu üzerinde, Metro-Ankaray Söğütözü duraklarının tam üstünde yer almaktadır. Proje 3 ana elemandan; ‘Kentsel Plaza’, ‘High Flat Ofis’, ‘Park Alanı’ ve bu elemanları birbirine bağlayan ‘Kentsel Boşluklar’dan oluşmaktadır. 

Kentsel Plaza, çepere yerleştirilen yapıların arasında, her yönden yapılara ve arsanın güneyindeki parka ulaşımın sağlandığı, farklı kotlarda avlular ve bu avluları bağlayan sokakların açıldığı, insanlara farklı alternatif yürüyüş yolları, vistalar, platformlar, çekim noktaları sunarak, Metro-Ankaray istasyonları ile ticari alanlar, kafeler, restoranlar, ofis girişleri, peyzaj alanlarını birbirine bağlayan, sosyal bir kent mekânıdır.

High Flat Ofis, farklı kotlarda sunduğu sosyal aktivite alanları, terasları, panaromik asansörleri ile çevresiyle üç boyutlu bağ kurarak kente açılmaktadır. Bulunduğu noktanın ticari ve kamusal potansiyelini üst düzeyde değerlendirmeye çalışan, yatırım değeri yüksek, kaliteli bir çevre içinde çağdaş bir mimari anlayışa sahip, kule ve yatay ofis tipolojilerinin birleştiği, teraslı, yeni nesil ofis ihtiyaçlarının gerektirdiği imkânlara olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

Yapı, doğusunda 40 katlı bir kule, batısında arsanın üçgen şeklini de takip eden kavisli bir şekilde teraslanan diğer bir kulenin, yapının alt kısmında büyük bir Kentsel Boşluk yaratacak şekilde birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Ayrıca, yapının en yüksek noktasında, kent panoramasına her yönden hakim, Ankara’nın sosyal hayatında ayrıcalık yaratacak bir Roof restoran yer almaktadır.

Park Alanı, arsanın güneyinde bağımsız bir parselde, 13.000 m² peyzaj alanı içerisinde, zemin kotta 1 adet restoran-kafe, ofiste çalışanlar ve çevre konutlara hizmet edecek 1 adet kreş ve parkın altında Metro ve Ankaray’a da hizmet edecek bir kapalı otopark barındıran, yapısal yoğunluğun olduğu Çukurambar bölgesinde kentsel plaza ile birlikte nefes alma mekanları yaratacak ve tüm bölgeye hizmet edecek bir kent parkıdır. 

Kentsel Boşluk’la şekillenen High Flat Ofis, Kentsel Plaza ve Park Alanları ile hem yakın çevresine hem de şehre görsel olarak açılan YDA Center’ın, sadece bir iş merkezi değil mekânsal, görsel ve sosyal anlamda Ankara’da yılın her günü yaşayacak, canlı bir kent mekanı yaratması hedeflenmiştir.

WAF (World Architecture Festival) 2017’de “Office – Future” kategorisinde finale kalan ‘YDA Center’, International Property Awards’ta “En İyi Ofis” kategorisinde de ödül aldı. Aynı zamanda Sign of the City Awards’ta “En İyi Mimari Tasarım” ve “En İyi Ofis” kategorilerinde Premium Proje seçilen YDA Center ulusal ve uluslararası platformlarda yer almaya devam etmektedir.

Proje Künyesi:

Proje Adı: YDA CENTER
Proje Yeri: Ankara
 Proje Ofisi: YAZGAN TASARIM MİMARLIK
İşveren - Ana Yüklenici: YDA İnşaat
Akustik Danışmanı 
Prof. Dr. Mehmet Çalışkan - Mezzo Studio
Aydınlatma Danışmanı: 
Naveen Mehling - Compact Promotion
Cephe Danışmanı: Priedemann
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 88.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 370.000 m2
Toplam Peyzaj Alanı: 35.000 m2Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)