EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Divriği Cumhuriyet Meydanı

Gayrimenkul geliştirme, yapı ve enerji sektörlerinde yatırımlar yapan 3S Kale Holding’in sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği Divriği Cumhuriyet Meydanı, Sign of the City Awards 2017’de ‘En iyi Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma’ ödülünü aldı.

Y. Mimar Hasan Basri Hamulu ve ekibi tarafından, 2.500 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 7.000 metrekare arazi üzerinde uzun çalışmalar sonucunda projelendirilen Divriği Cumhuriyet Meydanı Projesi ile geçmiş asırlarda Çarşıbaşı, Tahıl Pazarı ve Belediye Meydanı olarak anılan, kent belleğinde kamusal bir mekan olarak yer etmiş fakat son yıllarda bu özelliklerini yitirmiş ve araç parkına dönüşmüş olan bu alanın, kentin tarihi değerleri ile bir bütün olacak şekilde yenilenmesi amaçlanmış.  

3S Kale Holding’in Divriğililere hediye ettiği Cumhuriyet Meydanı, ilçenin kültürel mirasını ve tarihini yansıtan mimarisiyle adeta açık hava müzesi olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren ilk yapılarından biri olan Divriği Ulu Camii ve Darrüşşifası’na yakınlığıyla da dikkat çeken Divriği Cumhuriyet Meydanı’nın, ilçe halkının günlük yaşamında önemli bir yer edineceğine inanılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)