EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Dört Mevsim Dış Yaşam Alanları ​

Dış yaşam alanlarında konfor

Kimi zaman havuzun, kimi zaman toprağın, kimi zaman çiçeklerin yanına çekilip ruhumuzu onların huzuruna kaptırıp arınma ihtiyacı hissederken kimi zamanda gökyüzünün altında konforumuzdan ödün vermeden nefes almanın önemini hissediyoruz...

Havaların ısınması, yazın kendini göstermesiyle ev içerisindeki yaşam döngüleri bahçelere taşınıyor. Evlerimizde, iş yerlerimizde zaman geçirdiğimiz birçok kapalı mekânda daha ferah  alternatifler aranıyor bu günlerde. Bahçeler, balkonlar, teraslar, avlular… Açık havada yaşama  ve vakit geçirme arzusunun yerini keyifli anlara bırakması bu açık yaşam alanlarının konforu ile doğrudan ilgili. Açık havalar sağlık, psikolojik, ruhsal açıdan pozitif katkı yaparken bir yandan da yaşam kalitesini arttırıyor. Öyle ki ilham veren ve etkileyen bu cazip mekânlar kapalı mekânların getirdiği birçok sosyo-fiziksel sorundan da kaçışın en kolay yolu…

Durum böyle olunca bu dış mekân yaşam alanlarının konforu, dayanıklılığı, güvenliği, estetiği  ve kullanımı da en az iç mekânlarımızdaki rahatlık kadar önemli olabiliyor.  Büyük şehirlerde zaman zaman bir avuç toprağı bile görmekte zorlandığımız bu günlerde bahçe sahibi olmak veya bahçeli mekânlar bulabilmek lüks olabiliyor. Balkonlarımız, teraslarımız, bahçelerimiz ya da avlularımız doğru bir tasarımla bize şehir hayatının yoğun temposu içinde nefes aldırabilecek yerler olma potansiyeli taşıyorlar ama sıcak mevsimler haricinde de çoğu kez atıl bırakılıyorlar. 

Kimi zaman havuzun, kimi zaman toprağın, kimi zaman çiçeklerin yanına çekilip ruhumuzu onların huzuruna kaptırıp arınma ihtiyacı hissederken kimi zamanda gökyüzünün altında konforumuzdan ödün vermeden nefes almanın önemini hissediyoruz. Bu açık alanlar şehirlerimizde ve yaşam alanlarımızda beklentimize cevap vermeyen eksikliklerle dolu iken bu konuda profesyonelleşmiş sektörler sayesinde karşımıza çıkan küçük fırsatları beklentimizi karşılayan vahalara dönüştürme imkânımız oluyor. Açık alanların en önemli mobilya veya malzemeleri kullanım alanına, isteğe veya ihtiyaca göre değişiklik gösteriyor.

Dekoratif bir peyzaj ile nefes alabileceğimiz  bir dinlenme alanına dönüştürebileceğimiz açık alanlar dört mevsim yaşam kalitemize  değer katan estetik alanlar olduğu için  bahçe aksesuarları ile desteklenmeli, görsel olarak etkileyici ögeler ile peyzaj yönü güçlendirilmelidir.

Palmiye Exclusive kumaş koleksiyonu ile R+T STUTTGART 2018’de  “IT’S ALL ABOUT FASHION” sloganı ile trendleri belirledi...

1998 yılında yapı sektöründe faaliyetlerine başlayan Palmiye  faaliyetlerini ağırlıklı olarak, İskandinavya, Avrupa ve Ortadoğu bölgelerinde yapmakta. 2002 yılında Norveç’te yapılan Dünya’nın en büyük tente projesi ihalesini alarak gölge sistemleri sektörüne “Palmiye” markası ile giriş yaptı. Palmiye, uluslararası ağı ve dünya çapındaki organizasyonu ile birçok ülkede temsil edilmekte. 2003 yılında tamamlanan projenin ardından, yaptığı AR-GE çalışmaları sonunda, 2004 yılında ilk Motorlu Pergola’yı üreten Palmiye, 2006 yılında 4 mevsim kullanılabilir özellikte pergolayı üretti. Palmiye, 2011 yılında İngiliz Courage Investments firmasının ortağı bulunduğu Lugano Glass A.Ş.’nin hisselerine ortak olarak iş sahasını daha da genişletti. 

Türkiye’de ve dünyada sektörünün lideri Palmiye, AR-GE ve üretim süreci tamamen Türkiye’de gerçekleştirilen ve “It’s all about fashion” konseptiyle sunduğu yeni kumaş koleksiyonu ile sektörünün geleceğine yön verecek. 

Farklı kültürlerin değerleri ve onların eşsiz mimari konseptleri, Palmiye ürünlerine ilham vermekte ve yansımaktadır. Açık görüşlü ve yenilikçi olarak Palmiye, hassas bir şekilde çalışarak dünyaca ünlü, başarılı mimarların ve tasarımcıların düşünce ve hislerini hayata geçirdikleri farklı ve eşsiz ürünler biçimlendirir. 

Palmiye bugün 6 kıta, farklı birçok noktadan satış yapan, dünyanın en geniş pergola tasarım ve çözümlerine, aynı anda gölge sistemlerine sahip firma konumundadır. 

Dört mevsim dış yaşam alanları yaratan Palmiye, R+T Stuttgart Fuarı’nda 550 metrekarelik stant alanı ve yeni koleksiyonu ile Avrupa ve dünya pazarında liderliğe oynadığını gösterdi. 

Türkiye’de ve dünyada sektörünün lideri Palmiye, AR-GE ve üretim süreci tamamen Türkiye’de gerçekleştirilen ve “It’s all about fashion” konseptiyle sunduğu yeni kumaş koleksiyonu ile sektörünün geleceğine yön verecek. Palmiye, R+T Stuttgart Fuarı’nda aynı zamanda Design Turkey ödüllü tasarımlarını da sergiledi. 

Pergolada Yeni Dönem Palmiye Exclusive Kumaş 

Koleksiyonu, branda tavan örtülerinin tekdüzeliğinden ve görüntüsünden sıkılanlara ve mekânlarında fark yaratmak isteyenlere çok özel seçenekler sunuyor. 

Palmiye Exclusive Kumaş Koleksiyonu, sadece Palmiye’ye özel doku, renk ve desenlerden oluşuyor. Palmiye pergola serileri için özel tasarlanan “kumaş profilleri” ve “3 eksenli” aydınlatmalar ise Palmiye Exclusive Kumaş koleksiyonundaki renk, doku ve desenlerde oluşturduğu yansımalar ve ışık hüzmeleri ile fark yaratıyor, bulunduğu mekanlara ayrıcalık katıyor. Palmiye Exclusive kumaş koleksiyonu ayrıca ısı ve ses yalıtımı özelliği taşıyor. Black out özelliği ile ise zararlı UV ışınları filtrelenirken, mekan serinliği hedefleniyor. PVDF uygulaması ile özellikle metropol şehirlerdeki hava kirliliğinin getirdiği üst yüzey lekelenmeler, kirin dokuya işlemesi gibi sorunlar da çözülmüş oluyor. Palmiye Exclusive Kumaş Koleksiyonu, düzenli temizlik ve bakım ile yıllarca ilk günkü orijinal doku ve rengini muhafaza ediyor. 

Palmiye Exclusive kumaş koleksiyonu ayrıca ısı ve ses yalıtımı özelliği taşıyor. Black out özelliği ile ise zararlı UV ışınları filtrelenirken, mekân serinliği hedefleniyor. 

Palmiye, dış mekanda iç mekan rahatlığını sağlayan ve 4 mevsim kullanılabilen pergola, cam, tente ve gölge sistemlerinin üretimi ve montajının yanı sıra yenilikçi mimari çözümler sunuyor. Palmiye üretiminde tasarım, mühendislik ve mimari alana yoğunlaşırken ürünlerinde teknolojinin insanlara sağladığı tüm kolaylıkları kullanmaya özen gösteriyor. 

Tasarım konusunda açık görüşlü ve yenilikçi bakış açısına sahip Palmiye dünyaca ünlü, başarılı mimarların ve tasarımcıların düşünce ve hislerini hayata geçirdikleri eşsiz ürünler ile sıra dışı çözümlerin adresi oluyor. Alanında birçok “ilk”e imza atan Palmiye, 6 kıtada kendi bölge müdürlükleri, ofisleri ve alternatif satış kanalları ile birçok ülkede faaliyet gösteriyor. Palmiye, kendisine özel tasarlanan Apple Store’dan indirilen My Palmiye App aracılığıyla ürünlerini iPhone veya iPad ile kontrol etme lüksünü müşterilerine yaşatıyor. Sektörde yarattığı sinerji ile pazarda hızla genişleyen Palmiye birçok ülkede kendi ofisi ile hizmet verirken hizmet kalite standartlarından ödün vermiyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)