EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Saray Alüminyum A2 Kompozit Panelleriyle AB Standartlarında Yangından Koruma Sağlıyor!​

SARAY A2 Alüminyum Kompozit Panelleri; çok katlı binalar, gökdelenler, endüstriyel binalar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, tren ve metro İstasyonları, oteller gibi, yangın yalıtımının önemli olduğu tüm yapılarda kullanılabiliyor. 

Geliştirdiği yenilikçi ve öncü iç ve dış cephe çözümleri ile 1980 yılından bugüne inşaat sektörüne hizmet veren Saray Grup, “SARAY A2 Yanmazlık Sınıfı Alüminyum Kompozit Panelleri ve Giydirme Cephe Sistemleriyle” yapıları yangına karşı koruyor.

2001 yılından bu yana, İSO’nun ilk 500 büyük firması arasında yer alan Saray Alüminyum, İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan toplam 90 bin m² kapalı alanda, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil ve 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel üretim kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Giydirme cephe ve kapı pencere sistemlerinden güneş kırıcılar ve solar sistemlere, 13 bin çeşit alüminyum profil, PVC kapı pencere sistemleri ve A2, B1 ve B2 alüminyum kompozit paneller üreten şirket, tüm üretim süreçlerinde kaliteden ödün vermeden ve çevreci uygulamalarla doğaya ve insana katkı sağlamak misyonu ile çalışmalarına devam ediyor. 

AB Standartlarında Yangından Koruma İçin: A2 Kompozit Panel Şart!

Kaliteden ödün vermeden, tüketicilerini daima en kaliteli ürünlerle buluşturduklarının altını çizen Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı, A2 Yanmaz Kompozit Paneller hakkında şu bilgileri veriyor:

 “Avrupa Birliği’nin Türkiye’de de geçerli olan ve 21,5 metreden daha yüksek binalarda uygulanması zorunlu kılınan  “Yangın Koruma” yönetmeliğine uygun, TS EN 13501-1 standardına göre A2 s1 d0 sınıfındaki “SARAY A2 Alüminyum Kompozit Paneller”i  ülkemizde ilk defa, Saray Alüminyum olarak biz gerçekleştirdik. Bu ürün, çok katlı binalar, gökdelenler, endüstriyel binalar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, tren ve metro istasyonları, oteller gibi, yangın yalıtımının önemli olduğu tüm yapılarda kullanılabiliyor. Paneller bu binaların dış cephe, iç duvar, tavan ve ara bölme kaplamalarında, kara ulaşım aracı kaplamalarında, tren ve gemilerin iç dekorasyonlarında uygulanabiliyor; mimar ve tasarımcılara yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyor. 

Saray, kompozit panellerinde Pvdf boya kullanarak, dış cephenin dayanımını ve kalitesini artırıyor

Yapılarda yangının yanı sıra özellikle İstanbul gibi deniz kenarı, egzoz ve hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirlerde, dış cephelerde kullanılacak olan alüminyum kompozit panelin imalatında, mutlaka Polivinilden Florür (Pvdf) boya kullanılması gerektiğine dikkat çeken Saraylı şunları ifade etti:

“Alüminyum kompozit panel imalatında kullanılabilecek en dayanıklı boya, kimyasal dayanım, nem dayanımı, renk ve parlaklık kalıcılığıyla “Polivinilden Florür (Pvdf)” boyadır. “Pvdf boyalar” nem dayanımı, asit dayanımı, UV dayanımı renk ve parlaklık stabilitesi ile -diğer boyalardan kalite olarak da ayrılıyor. Yapının dış cephesinin kısa zamanda deforme olmasını önlemek amacıyla, özellikle İstanbul gibi deniz kenarı ve asit yağmurunun yüksek olduğu yerlerde, binaların dış cephesinde mutlaka Pvdf boya tercih edilmelidir.”

Saray Alüminyum, alüminyum kompozit panel imalatında sadece Pvdf boya kullanarak, binalarda dış cephe dayanımını ve kalitesini maksimum seviyeye ulaştırıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)