EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dalsan’ın Safe4fire Sertifikalı Sistemleri

Firmamız insana verdiği değeri bir kez daha kanıtlamak için Türkiye’de bu konuda akredite olan tek kuruluş Efectis Era Avrasya laboratuvarlarında sistemlerini test ettirerek kuru duvar sistemlerinin yangın dayanım sürelerini belgelendirmiştİr.

Dalsan Alçı’nın Türkiye’de kendi tesislerinde ürettiği alçı levhalarla oluşturulan sistemler, yangın dayanım testi konusunda Türkiye’de akredite olan Efectis Era Avrasya laboratuvarlarında test ettirilerek kuru duvar sistemlerininin yangın dayanım sürelerini belgelendirilmiştir.

Basit bir anlatımla yangın dayanımı, herhangi bir mahalde çıkan yangının yanda, altta ya da üstte bulunan komsu mahâle ne kadar süre sonra geçeceğinin ifadesidir. Yangın dayanım süreleri, 30 ila 360 dakika aralığında ve 30 dakikanın katları seklinde artan sürelerle ifade edilir.

Yapı malzemelerinin yangın sınıfları ile yapı elemanlarının yangın dayanımı kavramlarının genellikle karıştırıldığını belirtmekte yarar var. Hiçbir yapı malzemesinin tek başına yangın dayanımından söz edilemez. Örneğin bir alçı levha tek basına 15 dakika yangın dayanımı sağlar demek yanlıştır. Yangın dayanımı, yapı malzemelerine değil sistemlere özgü olup dakika cinsinden ifade edilir. Bu durum, tüm yapı malzemeleri için geçerlidir.

Firmamız insana verdiği değeri bir kez daha kanıtlamak için ise Türkiye’de bu konuda akredite olan tek kuruluş Efectis Era Avrasya laboratuvarlarında sistemlerini test ettirerek kuru duvar sistemlerinin yangın dayanım sürelerini belgelendirmiştir. Bu testler Dalsan Alçı’nın Türkiye de kendi tesislerinde ürettiği alçı levhalar ile yapılmış olup, Türkiye’de sektöründe sistemlerini test ettiren ve belgelendiren ilk firma olarak insana verdiği değeri bir kez daha göstermektedir. Yangına dayanım süresi belirlenirken, yangının oluştuğu taraftan dış tarafa ulaşma süresi ölçülür. Yük taşımayan kuru duvar sistemlerinin yangına dayanım süreleri TS EN 1364-1 standardına göre yapılmakta olup EI30, EI60, EI90 ve EI120 olarak sınıflandırılmaktadır. Buradaki “E=Bütünlük” ve “I=Yalıtım” cinsinden 30-60-90 veya 120 dakika yangın dayanım süresini göstermektedir. Bu süreler, yangın esnasında insanların kaçabilmelerine olanak sağlamaktadır. Kuru duvar sistemlerinin yangına dayanım süreleri test edilirken, fırın içerisindeki sıcaklıklar yaklaşık 1200 derecelere kadar ulaşmaktadır. İçeride bu sıcaklıklara ulaşılırken yangın olmayan tarafta, alçı levha sistemleri ile yapılan kuru duvar sistemleri sayesinde rahatlıkla durulabilmektedir.

• Her iki yüzde de çift kat kırmızı COREX kullanılarak oluşturulan bölme duvar EI120 yani 120 dakika,

• Her iki yüzde tek kat kırmızı COREX ile 60 dakika yangın dayanımı sağlamaktadır.

• Her iki yüzde çift kat beyaz COREX ile 60 dakika,

• Her iki yüzde birer kat kırmızı COREX, birer kat beyaz COREX ile 90 dakika yangın dayanımı sağlanmaktadır.

• Her iki yüzde de A1 sınıfı yanmaz çift kat A1 COREX kullanılarak oluşturulan bölme duvar EI 120, yani 120 dakika yangın dayanımı sağlamaktadır.

• A1 COREX, yanmaz alçı levha ile yangın yönetmeliğinde zorunlu kılınan kaçış koridorları, şaft duvarları gibi alanların yanmaz kaplamalar ile kaplanmasına çözüm sağlar.

• BoardeX kullanılarak oluşturulan dış cephe kuru duvar sistemlerinin de yangın dayanım testleri yaptırılmış olup, tasarımcılara sistemlerinin sahip olduğu yangın dayanım süreleri sunulmaktadır. BoardeX sistemleri ile 90 dakika yangın dayanımına ulaşılmaktadır.

Sistemlerimiz Safe4fire Yangın Dayanım Sertifikası ile fabrika üretim kontrolleri ile her yıl düzenli olarak denetim yapılarak, üretimdeki sürekliliğimiz de bağımsız kuruluşlar tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyacınız olan yangın dayanım süreleri ve test raporları için firmamız yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)