EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

‘Z Kuşağı’ Çalışma Ortamında Devrim Yaratmaya Geliyor

1990 ortaları ve 2000 başında doğan ve yavaş yavaş iş dünyasına adım atan Z kuşağı, çalışma ortamlarında da kabuk değişimine öncülük ediyor. Dijitalle bütünleşen ve teknolojiyi her alanda benimseyen Z kuşağı, özgür ve esnek yapısını çalışma kültürüne de yansıtarak ‘co-working’ akımını yükselişe geçiriyor. ADDO Konsept Danışmanı Sezgin Aksu, iGen olarak adlandırılan Z Kuşağı’nın yeni nesil ofis tasarımlarını nasıl etkilediğini anlatıyor.  

Hızlı reaksiyon gösteren, doğduklarından itibaren teknoloji ile iç içe oldukları için dijitali fazlasıyla benimseyen ve kendi disiplinlerini oluşturmayı seven yeni nesil, Z kuşağı… Bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilen Z kuşağı, yaratıcılık, öznellik, ifade özgürlüğü ve empatiyi önemsemeleri ile ayrışıyor. Sosyal ilişkilerden aile yapısına kadar birçok olguyu değişime yönlendiren bu yeni kuşak, iş hayatını da etkilemeye başlıyor. Geleceğin liderleri olan Z kuşağının yenilikçi bakış açısı ve analitik zekâlarının olumlu kullanılması, şirketteki eski tecrübeli kişiler ve yeni neslin arasındaki dengenin kurulması ve artı değer yaratılması yönünde şirketler tarafında yenilikçi stratejiler geliştiriliyor.

Geleceğin liderleri co-working’i yükselişe geçiriyor

Yönetimsel stratejilerin yanı sıra, bu dinamik kuşağın ‘çalışma kültürünü’ de yakından tanımak gerekiyor. Klasik ofis sistemlerinin yanı sıra, mobilite kavramının benimsendiği, her gün farklı alanlarda çalışmaya imkan sağlayan co-working sistemleri Z kuşağı tercihlerinde öne çıkıyor. Yeni nesil çalışma alanlarında estetiği ve işlevselliği bir araya getiren ADDO’nun Konsept Danışmanı Sezgin Aksu, yeni tasarımlarda iletişime açık ve sosyalliğe imkan sağlayan modüller geliştirdiklerinin altını çiziyor.

Esneklik, dijtale uyumluluk ve mobilite… Z Kuşağı çalışma ortamından ne bekliyor?

ADDO Konsept Danışmanı Tasarımcı Sezgin Aksu, ‘Z kuşağı olarak tanımladığımız iGen’ler, 1990 ortaları ve 2000 başında doğan kişiler… Doğdukları andan itibaren internet ile içli dışlı olan bir nesilden bahsediyoruz. Alışkanlıklarına baktığımızda akıllı telefon ve laptop ile günün çoğu kısmını geçirmeleri, dijital dünya ne imkan sağlıyorsa kullanmaları, Snapchat, Instagram gibi ağlarda zaman geçirmeleri… Bunun yanı sıra yüz yüze iletişimi arka plana atmış olmaları da ortada ne yazık ki… iGen’lerin çalışma ortamında beklentilerine baktığımızda, çalıştığı şirkette yükselme imkanı, güvencesi olan bir şirket bünyesinde olmak ve iyi kazanmanın yanı sıra ‘esneklik’ bekliyor. Esneklik burada sadece şirketin sağladığı yönetimsel bir olgu değil, çalışma ortamının da esnek bir yapıda olmasından söz ediliyor. Tasarımcı olarak bu alanda çok ciddi düşünerek onlara doğru tool’ları vermeye çalışıyoruz. Klasik statik çalışma masası onlar için çok doğru olamayabiliyor. İşverenlerin, geleceğin liderleri olan iGen’lerin her ortamda çalışmaya yetenekli olduklarının ve dijitalle içiçe olduklarının farkında olması gereklidir. Biz de yeni çalışma ortamları üzerinde önemli araştırmalar yapıyoruz. Yeni neslin alışkanlıklarına uyum sağlayan co-working sisteminde, aynı ortamda her gün başka bir noktada çalışma imkanı, ortamın kendisini esnek tutması, mobil olması gibi iGen özellikleri yükselişe geçiyor. ‘ diyor.

Yaratıcılığı simgeleyen özgür, sosyal ve yenilikçi tasarımlar

Tasarımın gücünü kullanarak çalışma kültürünü yeniden yapılandıran ADDO’nun ‘New Products for ADDO’ konsepti ile tasarladığı tüm ürünler, co-working anlayışını destekleyen modülleri içeriyor. Ofis dekorasyonuna dair yaratıcı ve fonksiyonel tasarımlar geliştiren ADDO, çok yönlü kullanıma olanak sağlayan HUB serisi ile çalışma hayatına özgür ve yenilikçi bir yorum katıyor. Sezgin Aksu tasarımı ile hayata geçirilen HUB, günümüz çalışma kültüründe ekiplerin daha hızlı değişime ayak uydurması ve yeniliklere açık olmasını simgeliyor. Kolay değişime olanak sağlayan ayak yapısı, renk ve tabla seçenekleri ile HUB, toplamda onlarca modülü ile iş hayatında hızlı fikir alışverişine bağlı olarak yaratıcılığı, sosyalliği ve fonksiyonelliği ön plana çıkarıyor.  Bireysel çalışma alanları, sosyal alanlar, birim yöneticileri ve ev-ofisler için çözümler sunan HUB, açık ofislerde çalışan sayısına göre de düzenlenebiliyor. Coworking anlayışını destekleyen modülleri ile yüksek masalardan yazı tahtalarına ve dolaplara kadar sosyal bir ortam yaratan seri, yeni nesil ofislerde tüm alanlarda bütünlüğe olanak veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)