EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yönlendiren Kombinasyon

AZULIK Uh May,  Meksika'da Francisco Uh May bölonlarında açılacak olan çok yönlü bir sanat merkezidir. Lüks tatil merkezi AZULIK'in kurucusu ve tasarımcısı Eduardo Neira ‘in son projesidir.

Çevre bilincine sahip olan ve her birinin karbon ayak izi bırakmadan inşa edildiği bu mekanların büyüleyici mimarisi dikkat çekiyor.

Mekanlar, yerden tavana kadar dalgalanan cilalı çimento yüzeyleri ve bölgeye özgü bir asma benzeri bitki olan ham 'Bejuco' ahşap zeminler de dahil olmak üzere yerel kaynaklı malzemelerin canlandırıcı ve yaratıcı bir kombinasyonuyla oluşturulmuştur.

Bu antropomorf yapılar tiber gölgelik benzeri çatılara sahiptir ve yer yer doğal olarak yetişmekte gibi görünmektedir. Çeşitli odalar, yüzen köprüler ve ağaçların arasındaki boşlukların yönlendirdiği kıvrımlı yollar ile birbirine bağlanmıştır.

 Çok yönlü ve esnek bir kompleks olan AZULIK Uh Mayıs, yenilikçi bir sanat alanı, modaya adanmış bir laboratuvar ve bir dizi yaratıcı alanı da içine almıştır. Evrensel sanat ve zanaat diline odaklanan bu sanat merkezinin  halk, sanatçı, uluslararası öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirmesi planlanıyor.


Proje Adı:

Mimari & Tasarım: Jorge Eduardo Neira Sterkel

Bölge: Meksika         

Yıl: 2018

Fotoğraf: Azulik Uh May

Kaynak: archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)