EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Enerji Tasarrufunun Yeni Adı: Ekonova

Sürdürebilirlik ve enerji verimliliği çözümleri konusunda çalışmalar yürüten Ekonova, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Şimdiye kadar yurt dışında yenilenebilir enerji alanında pek çok özel proje yöneten Kurtuluş Şahan tarafından kurulan Ekonava, çevre dostu ve tasarruf sağlayan çözümleriyle dikkat çekiyor.

Azalan rezervler nedeniyle sürdürülebilir enerji kaynaklarına ve enerji tasarrufuna her geçen gün daha çok önem veren Türkiye, bu alanda pek çok yeni girişime de sahne oluyor. Isıtma sistemlerinde maliyetleri önemli ölçüde azaltıp, yakıt tasarrufu sağlayacak, karbon ayak izini azalmayı destekleyecek en yenilikçi ve en çevreci ürünleri pazara sunmayı hedefleyen Ekonava da bu zincire eklenen son halka oldu.

Yenilebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği üzerine çalışmalar yapan Kurtuluş Şahan tarafından kurulan Ekonova, şimdiden enerji maliyetlerini azaltmak isteyen belediyeler, AVM’ler, oteller ve iş merkezlerinin dikkatini çekmeye başladı.

Ekonova’yı kurmadan önce yeşil enerji alanında detaylı Ar – Ge ve proje çalışmaları yürüten Kurtuluş Şahan, Londra’da bulunan Imperial College’in İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Cass Business School, City University, Londra’da MBA eğitimini tamamlayan Şahan, kariyerine Willis Consulting araştırma şirketinde Türkiye Deprem ve Taşkın modeli üzerinde çalışmalar yaparak başladı.

Sürdürebilir enerji alanında Epping Forest District Belediye’sinde proje yöneten Şahan, İngiltere’nin en köklü müteahhitlik şirketi Costain Group PLC’de Türkiye, Irak Ülke Koordinatörü olarak çalıştı. Ardından Sama Dubai şirketinde Dubai’de ve Tunus’da proje koordinatörlüğü yaptı. Şimdiye kadar birçok yurtdışı projesinde sürdürebilir ve çevreye duyarlı ürün ve çözüm geliştiren Şahan, bundan sonra şirketi Ekonova ile Türkiye’deki enerji tasarrufu konusunda çalışmalar yürütecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)