10 Seçilmiş Proje "Düşük Enerjili Yapılar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yazar Jared Green, düşük enerjili binaların "toplulukları iklim değişikliğinin etkilerine karşı daha dirençli hale getirebileceğini" söylüyor. Burada "Good Energy: Renewable Power and the Design of Everyday Life" adlı kitabından 10 düşük enerjili bina örneği seçtim. En son IPCC iklim raporu, inşa edilmiş çevrenin küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %40'ından sorumlu olduğuna işaret etti, bina emisyonlarının etkisi de giderek daha fazla artıyor. Green'in kitabındaki 35 proje, standart binalara göre daha enerji verimli ve daha düşük karbon ayak izine sahip, iyi tasarlanmış, uygun fiyatlı, düşük enerjilidir. 

Green "Düşük enerjili binalar güneş panellerini, enerji verimliliği stratejilerini ve tüm elektrik sistemlerini entegre ettikleri için fosil yakıtlardan uzaklaşmada çok önemlidir. Bu binalar insanlar ve gezegen için çok daha sağlıklı ve uzun vadede enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, enerji şebekesiyle yeni ilişkilere olanak sağlayabilir ve enerji sisteminin yerinden yönetimini kolaylaştırabilir. Bu, toplulukları daha aşırı fırtınalar ve kasırgalar, daha tehlikeli seller, sıcak hava dalgaları ve orman yangınları dahil olmak üzere iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirebilir." dedi. 

Zero Carbon House, Birmingham, Birleşik Krallık 

Zero Carbon House

Mimar John Christophers, kendi evini Birleşik Krallık'taki en sürdürülebilir evlerden birine dönüştürdü. 1840'larda inşa edilmiş olan orijinal iki yatak odalı evinin yan tarafına, fotovoltaik paneller ve güneş enerjili su ısıtıcılarla kaplı çağdaş bir ekleme yaptı. Bu ev şu anda enerji pozitif ve kullandığından daha fazla enerji üretiyor. Yeniden modellenmeden önce evden çıkan tahmini karbon emisyonlarıyla karşılaştırıldığında, yılda 1.300 pound (660 kilogram) net karbondioksit azaltımı sağlandı. Christophers, tüm binayı hava ve ısının kaçmasını önleyen bir zarla kapladı ve evin temelinden çekilen ve kırmızı kil ile karıştırılan sıkıştırılmış topraktan zeminler ekledi. Ev adeta sürdürülebilir mimari örneklerindendir.

Belfield Şehir Evleri, Philadelphia, ABD

Belfield Townhomes

Kuzey Philadelphia'nın Logan semtinde, geliştirici Onion Flats, 1.920 fit karelik üç şehir evi tasarladı ve inşa etti. Kuzey Philadelphia'da 50 yılda inşa edilen ilk toplu konut geliştirme ve Philadelphia'da inşa edilen ilk sertifikalı Pasif Ev projesiydi. Her şehir evi, yerel bir fabrikada prefabrik bileşenler kullanılarak 249.000 $ maliyetle sadece üç ayda inşa edildi. Pasif şehir evlerinde süper yalıtımlı duvarlar, üç camlı pencereler ve temiz havayı alıp filtreleyen ve içini verimli bir şekilde ısıtan veya soğutan ısı geri kazanım pompaları var. Kiracılar belirli bir enerji bütçesi dahilinde kalırsa şehir evleri sıfır enerjidir. Daha fazla tüketirlerse, şebekedeki güneş panellerinden daha fazla enerji sağlayabilirler. Şehir evlerinde sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş.

Trent Basin, Nottingham, Birleşik Krallık

Trent Basin

Çatıdaki güneş panelleri, 2,1 megavat saatlik Tesla pilleri ve gelişmiş enerji yönetimi yazılımı, Trent Basin konut topluluğunun doğrudan kendi enerjisini üretmesini ve depolamasını sağladı. Topluluk, şeklini Nottingham'ın yerel kırmızı tuğlalı fabrika binalarından alıyor. Belediye enerji sistemi şebekeye bağlanarak 100'den fazla evin yerinde üretilen enerjiyi alıp satabilir, talep olduğunda depolanan enerjiyi de saklayabilir. Düşük olduğunda şebekeden fazla elektriği depolayabilir. Enerji sistemi 2018'de devreye girdiğinden beri, topluluk güneş panelleriyle 310.000 kWh yenilenebilir enerji üretti ve karbon emisyonlarını 110 ton azalttı. 

SMA x ECO Kasabası Harumidai, Sakai Şehri, Japonya

SMA x ECO Town Harumidai

Japonya'nın en büyük ev inşaatçılarından biri olan Daiwa House Industry Company, odağını kullandıklarından daha fazla enerji üreten prefabrike topluluklara kaydırdı. 2017'den bu yana, 65 konutu içeren bu proje, yüzde 15'i 427 megavat saat kullandığından daha fazla yenilenebilir enerji üretti. Bu, elektrik üretiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını tahminen yüzde 95 oranında azalttı. Ev sahipleri, enerjiyi gece kullanmak üzere otomatik olarak depoya taşıyan ve ne kadar enerji ürettiklerini ve tükettiklerini takip etmelerini sağlayan, şirketin kendi ev enerji yönetim sistemini kullanıyor. Her ev, enerji tasarrufu çabalarının yüzdesine göre derecelendirilir ve daha üst sıralarda yer alan evlere, elektrikli araç paylaşım tekliflerinde kullanılabilecek puanlar verilir.

UC Davis West Village, Davis, ABD

UC Davis West Village

224 dönümlük alanla bu proje, ABD'de planlanan en büyük sürdürülebilir topluluklardan biridir. Neredeyse sıfır enerjili karma kullanımlı 663 bina, çatı fotovoltaik panelleri tarafından desteklenir ve 3.000 öğrenci, öğretim üyesi ve personeli barındırır. Geliştirme aynı zamanda düşük karbonlu ulaşımı da destekliyor. Peyzaj mimarisinin planlama, tasarım ve uygulama aşamalarına liderlik eden SWA Group, kampüsün mevcut bisiklet kültürünü temel alarak bisiklet merkezli bir ulaşım sistemi kurdu. Bisiklet park yeri, bina avlularına ve halka açık alanlara uygun bir şekilde entegre edilirken, bisiklete binmeyi ve yürümeyi daha da teşvik etmek için araç park yeri daha uzak merkezi alanlara taşındı.

Sürdürülebilir Şehir, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Sürdürülebilir Şehir

Diamond Developers tarafından oluşturulan bu 114 dönümlük düşük karbonlu tesis, 64 ülkeden 3.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Suyu koruyan ve yeniden kullanan, enerji kullanımının %87'sini çatı katındaki güneş enerjisi ve enerji verimliliği önlemleri kombinasyonuyla karşılayabilen bir topluluk tasarladı. Evlerdeki ve halka açık alanlardaki güneş panelleri yılda 1,7 gigawatt saat yenilenebilir enerji üretiyor. Tüm geliştirmenin her yıl yaklaşık 8.500 ton karbondioksit eş değerini dengelediği tahmin ediliyor.

Singapur, Singapur'daki Ulusal Üniversitede SDE4

SDE4 at the National University in Singapore

Yapı derin çıkıntılar, yükseltilmiş platformlar ve baştan sona havalandırma sağlayan cömert bir oda düzenine sahiptir. Ayrıca bölgenin basit Malay ahşap evlerinden esinlenmiş. Serie Architects, Multiply Architects ve Surbana Jurong'dan oluşan bir ekip, bu yerel yaklaşımı Singapur Ulusal Üniversitesi için 92.440 fit karelik altı katlı bir binaya uyarladı. SDE 4, Singapur'un ilk sıfır enerjili binasıdır. Güneş panelleri ile kaplı bina 500 megavatlık enerji üretim kapasitesine sahip ve binanın yarısından fazlası çevreye açık ve doğal havalandırmalıdır. Soğutma gerektiren sınıflarda tavan vantilatörleri ile desteklenen bir hibrit soğutma sistemi, Singapur'daki standart bir binaya kıyasla enerji tüketimini yaklaşık yüzde 36-56 oranında azaltıyor. Bu proje sürdürülebilir mimariye örnektir. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerden ahşap kullanılmış. 

Port, Switzerland'da Okul

Switzerland'da Okul

Bielo'nun küçük bir banliyösü olan Port'taki bu anaokulu ve ilkokulun eğimli çatısında, yoğun saatlerde neredeyse 300 kilovat elektrik üretebilen 1.110 güneş paneli var. Tasarımcı Skop Architects göre, okul sadece kendi kendine değil, çevredeki 50 eve de elektrik sağlıyor. Skop ortağı Martin Zimmerli, "Ana inşaat malzemesi olarak ahşap kullanıldı.Hem cephede hem de iç mekanlarda ahşap tercih ettik." dedi. Sonuç olarak, okul büyük bir "karbon yutucu" olarak değerlendirilebilir. Tüm ahşap, sürdürülebilir ormancılıktan gelir. Ahşap ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerden biridir ve bu okul sürdürülebilirlik üzerine başarılıdır.

Konsey Evi 2, Melbourne, Avustralya

Council House 2

Mimar Mick Pearce ve Avustralyalı mimarlık firması DesignInc, 134 500 metrekarelik hükümet ofisi binası CH2'yi, binayı ısıtmak, soğutmak, güç sağlamak ve sulamak için birlikte çalışan birçok parçasıyla tasarladı. Bina bir ekosistem işlevi görecek şekilde tasarlandı. Melbourne'deki geleneksel ofis binalarına kıyasla CH2, sera gazı emisyonlarını yüzde 87, enerji ve su kullanımını yüzde 60 azalttı. Sürdürülebilir mimari projede sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entregre edilmiş. Bu çok hassas yapının batı cephesi güneşin hareketini takip edecek şekilde programlanmış. Kışın, geri dönüştürülmüş ahşap panjurlar ışığın içeri girmesi için açılıyor. 

Bullitt Center, Seattle, Washington, ABD

Bullitt Center

Bu enerji negatif bina, Miller Hull Ortaklığı tarafından dünyanın en sürdürülebilir ticari binası olma hedefiyle tasarlandı. Kanopi çatısı aynı seviyede olan çatı, yılda 230 megavat enerji üreten 575 güneş paneline sahiptir. Binanın ana yapısı, 50 yıllık modern ticari binalar yerine 250 yıl dayanacak şekilde inşa edildi. İçerdikleri karbon miktarı göz önüne alındığında, dayanıklı binalar en sürdürülebilir olanlardır. Bullitt Center, ahşap çerçevesinde şimdiden 600 ton karbondioksit depoluyor ve Seattle'daki geleneksel bir binanın kullanacağı enerjinin yalnızca yüzde 25'ini kullanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)