10 Seçilmiş Proje İklime Dayanıklı Evler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Porto Riko'daki kasırgaya dayanıklı evlerden, geri çekilebilir, uzunlamasına yüzen evlere kadar, en son IPCC raporunda ana hatlarıyla belirtilen iklim değişikliğine dayanıklılık stratejilerini içeren 10 seçilmiş proje aşağıdaki gibidir. Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) geçen hafta yayınladığı önemli bir rapora göre, dünyanın dört bir yanındaki şehirler ve insan yerleşimleri rekor düzeyde sıcak hava dalgalarından muzdarip, zaten küresel ısınmanın neden olduğu seller ve fırtınayla başa çıkılacak durumda değildir. 

IPCC, dünya bu yüzyılda 2-3°C'lik feci küresel ısınmaya doğru ilerlerken, aşırı felaketler ve yükselen deniz seviyelerinin bazı bölgeleri ve küçük adaları tamamen yaşanmaz hale getirebileceği konusunda uyardı. Rapora göre bina sakinlerini korumak için yeşil çatılardan sütunlara ve rüzgar kulelerine kadar, evler esnek tasarım çözümlerini içerecek şekilde güçlendirilmelidir. Aşağıda bu stratejilerden bazılarını benimsemiş olan 10 ev derlendi. 

Arkup 75 by Waterstudio.NL

Arkup 75 by Waterstudio.NL

Bu villa elektrikli yat, bir tekne gibi seyredilebilir veya geri çekilebilir ayaklıklar kullanılarak tamamen sudan çekilebilir. Çatıdaki güneş panelleri ve yerleşik yağmur suyu toplama sistemi sayesinde ev, şebekeden bağımsız çalışır. Mimarlar bu özelliğin tüm yüzen alanları geliştirirken önemli olacağını söylüyor.

Orman Evi, Tayland, Shma Şirketi 

Orman Evi, Tayland, Shma Şirketi

Bangkok'taki Forest House, küçük bir kentsel alana maksimum miktarda bitki örtüsü sığacak şekilde tasarlanmış. 120 ağaç ve birlikte dikilmiş 20'den fazla bitki türü ile iki avlusu ve birkaç yeşil çatısı vardır. IPCC gıda güvenliğinin yanı sıra, bu tür kentsel yeşillendirmenin yağmur suyunu yönetmeye ve korumaya yardımcı olduğunu ve bina yüzey sıcaklıklarını azaltarak yerel bir soğutma etkisi yarattığını buldu.

Shinminka Evi, Japonya, ISSHO Architects

Shinminka Evi

Japonya'nın tropikal Okinawa adasında yer alan bu ev, bir tayfunun yıkıcı rüzgarlarına dayanacak ve gezegen ısınırken gerekli olan doğal havalandırmaya izin verecek şekilde tasarlandı. Sağlam ahşap yapısı, duvarlardaki yapısal basıncı azaltan ve iç mekanı serin tutmak için kayabilen 12 diyagonal çapraz kiriş ile kenarlarda güçlendirilmiş.

Mt Coot-Tha Evi, Australya, Nielsen Jenkins tarafından

Mt Coot-Tha Evi

Avustralya'nın en yüksek ikinci orman yangını saldırı seviyesine (BAL40) dayanacak şekilde inşa edilen bu Brisbane evi, yükselen kütük duvarlar ve teneke bir çatı ile yanan enkaz ve közlerden korunur. Tüm iç ve dış malzemeler bu katı yangın güvenliği standardına göre seçilmiş ve tüm bina, kolay çıkış için üç katlı bir 'Sivil Ölçek' atriyumu ile birbirine bağlanmış.

Formosa, Birleşik Krallık, Baca Architects tarafından

Formosa

Thames'teki bir adadaki bu 'amfibi ev', bir iskele gibi hareket eden bağımsız bir temele sahiptir ve binanın yükselen gelgit tarafından boğulmak yerine su üzerinde yüzmesini sağlar. Ev, demirlendiğinde 10 feet'e kadar genişletilebilen ve sakinlerin günlük yaşamlarını olabildiğince sorunsuz hale getirmelerine olanak tanıyan esnek borularla döşenmiş.

Mumbai Artist Retreat, Hindistan, Brio Architecture

Mumbai Artist Retreat

Bu Mumbai sanatçısının malikanesi, çelik direklerle destekleniyor ve yükselen deniz seviyesinin üzerinde yükseliyor. Güneş panelleri olan bir çatı penceresi kabine güç sağlar ve sıcak havayı binadan dışarı iterek havalandırır. Prefabrik yapının tamamı tersine çevrilebilir olacak şekilde tasarlanmış, bu nedenle şehir çok gelgit olduğunda sökülüp daha yüksek bir seviyede yeniden inşa edilebilir.

Casa Flores, Porto Riko, Fuster + Architects tarafından

Casa Flores

Maria kasırgasından sonra tasarlanan Porto Riko'daki bu yekpare evin cephesindeki tüm açıklıklar, binayı tropikal fırtınalardan korumak için entegre fırtına kanatlarıyla kaplanmış. Entegre çatı pencerelerine sahip sekiz rüzgar kulesi, doğal ışığın ve soğuk havanın içeriye girmesine izin veriyor. IPCC'ye göre, iç ortam sıcaklıkları 14 santigrat dereceye düşürülebilir.

HouseZero, ABD, Snohetta tarafından

HouseZero

Aşırı sıcak ve soğuğa karşı koruma sağlamak için IPCC'nin en umut verici iklim uyum önlemi, "artırılmış yalıtım seviyeleri ve doğal havalandırma yoluyla binaları soğutmak için çeşitli yöntemler aracılığıyla güneşten korumayı" birleştirir. Snøhetta'nın Harvard Üniversitesi araştırmacıları ile yeniden modellediği bu model tüm bu niteliklere sahiptir. Pencereler otomatik olarak açılır ve kapanır ve camlı bir güneş bacası havalandırma görevi görür.

Takaoka, Japonya, Unemori Architects tarafından

Takaoka

Toyama eyaletindeki ev, betonarme sütunlarla yerden yaklaşık 70 cm yükseltilerek yoğun kar yağışından ve yakınlardaki su basmış nehirlerden korunuyor. Direk zemine 9 metre çıkıntı yapıyor ve yerden dışarı çıkma şekliyle bir direğe benziyor.

WASP ve Mario Cucinella Architects tarafından Tecla, İtalya

Tecla

2008'den bu yana her yıl 20 milyondan fazla insan fırtına ve sel gibi aşırı hava olayları nedeniyle ülke içinde yerinden edildi. Bu felaketler daha sık, yoğun ve yaygın hale geldikçe bu sayı artmaya devam edecek. İklim değişikliğinde zorda kalanlara hızlı ve düşük maliyetli barınma sağlamak için, bu düşük karbonlu konut prototipi, termal kütle, yalıtım ve havalandırmayı dengeleyen parametrik olarak tasarlanmış kabuklar kullanılarak yerel kaynaklı kilden inşa edildi ve yaklaşık 8 günde 3D olarak basıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)