9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir mimaride net sıfır bina, aslında ürettiğinden veya yenilenebilir kaynaklardan ithal ettiğinden daha fazla enerji kullanmayan bir yapı anlamına gelir. 2050'nin net sıfır dünyasının nasıl görüneceğini görmek için işte Architizer veri tabanından net sıfır binalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Net Sıfır Enerji Evi, Klopf Architecture, Cupertino, CA

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Mevcut bir müstakil evin bu yenilenmesi hafif, açık ve havadar olacak şekilde tasarlanmış. Sürdürülebilir mimari yapı yalıtımlı beton formlar, yapısal yalıtımlı paneller, yüksek performanslı pencereler, çimentolu dış cephe kaplaması ve tüm enerji kullanımını kapsayacak şekilde boyutlandırılmış bir güneş fotovoltaik sistemi ile net sıfırdır.

Hi'ilani Eko Evi, Studio RMA, Honokaa, HI

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Yapısal beton yalıtım panelleri ile inşa edilen sürdürülebilir mimari örneklerden bu ev, sismik gereksinimleri karşılarken enerjisini ve suyu da kendi üretiyor. Kanatlı çatı soğutma, su ve elektrik sistemlerini içerir.

Pasona H.Q. Tokyo Kono Designs LLC, Tokyo, Japonya

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Sürdürülebilir mimari projelerden dokuz katlı ofis binası, kapaklı yeşil bir cepheye ve 200 çeşit meyve, sebze ve pirincin hasat edildiği ve sahada servis edildiği 43.000 metrekarelik bir kentsel tarım tesisine sahip. Ana lobide ayrıca çeltik ve brokoli tarlası var. 

weeZero, Alchemy Architects, Moab, UT

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Bu sürdürülebilir mimari yapının oksitlenmiş dış yüzeyi çevredeki çöl manzarasıyla uyum sağlarken, bambu iç kısmı zarif bir sığınak sunuyor. Su geri dönüşümü, güneş elektriği ve güneş termik kolektörü ev net sıfır yapacak. 

Phipps Konservatuarı,  Design Alliance Architects, Pittsburgh, PA

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Sürdürülebilir mimari örneklerden eğitim tesisi Living Building Challenge (net sıfır su, net sıfır enerji), LEED Platinum ve Sustainable Sites Initiative sertifikalarını karşılayan ilk bina olacak. Güneş panelleri, jeotermal kuyular ve bir rüzgar türbininin yanı sıra pasif soğutma, ısıtma ve aydınlatma yöntemlerine sahip. 

McDowell Sonoran Koruma Alanı'na Açılan Kapı, WEDDLE & GILMORE, Scottsdale, AZ

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Geniş bir doğal peyzaj ağı yılda 50.000 galon toplayan tesis içi bir yağmur suyu toplayıcı tarafından sulanır. Güneş enerjisi sürdürülebilir mimari binanın enerjisinin çoğunu sağlar.

Somanath Apartmanları, Baskervill, Richmond, VA

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Sürdürülebilir mimari projelerden bu kompleks, sıcak su üretmek için çatı fotovoltaik güneş enerjisi panelleriyle çalışan yedi net sıfır enerji dairesine sahip. Yüksek performanslı, çift camlı pencereler ve EnergyStar cihazları binanın enerji tüketimi ihtiyacını daha da azaltır.

VanDusen Botanik Bahçesi Ziyaretçi Merkezi, Perkins+Will, Vancouver, BC

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Kavisli çatı bir orkide metaforudur ve böylesine karmaşık bir form için iddialı bir malzeme olan ahşaptan yapılmış. Jeotermal kuyular, güneş fotovoltaikleri ve güneş enerjili sıcak su boruları gibi sistemler aracılığıyla net sıfır enerji kullanımı sağlanır. 

Şebeke Dışı İnziva Adası, Alex Scott Porter Design, Penobscot Bay, ME

9 Seçilmiş Proje "Net Sıfır Yapılar"

Sürdürülebilir mimari projelerden bu ev karayolu erişimi olmayan bir adada inşa edildi ve neredeyse tüm malzemelerin bir kerede taşınması gerekiyordu. Yağmur suyu hasadı ve fotovoltaikler güneş enerjisini toplayıp depolar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)