10 Seçilmiş Proje "Pasif Evler"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Gaz ve elektrik maliyetleri dünya çapında hızla artarken, enerji kullanımını en aza indirmek için tasarlanmış 10 yüksek yalıtımlı pasif evler dikkat çekiyor. Passivhaus, 1990'larda Almanya'da ortaya çıkan, uluslararası kabul görmüş bir enerji performans standardıdır. Düşük enerjili binaları mükemmel yalıtım ve hava sızdırmazlığı sağlar.

Bu tip binalarda üçlü cam, güneş ısısı yakalama ve enerji geri kazanımlı havalandırma sistemleri yaygın olarak kullanılıyor. Bu neredeyse sabit bir sıcaklığın koruduğu, ısıtmak için çok az enerji gerektiği ve yüksek faturalardan kaçınıldığı anlamına gelir.

2019'da Londra stüdyosu Mikhail Riches ve mimar Cathy Hawley, Pasif Ev standartlarını karşılayarak enerji yoksulluğunun üstesinden gelmeye yardımcı olan Norveç'te sosyal konut projesi için Stirling Ödülü'nü kazandı. O zaman, sürdürülebilir mimarlık firması Architype, kazanılan ödülün "Pasif Evi ön plana çıkardığını ve tam olarak olması gereken yerde olduğunu" söyledi. 10 seçilmiş proje pasif evler aşağıdaki gibidir. 

1)Devon Passivhaus, İngiltere, McLean Quinlan tarafından

Passivhaus

Doğrusal bir kırmızı tuğla duvar, bu alçak pasif evi ayırt edici yapıyor. Devon'da eğimli duvarlı bir bahçede McLean Quinlan tarafından tasarlanmış. Yapı önemli miktarda yalıtıma ve üçlü cama, hava kaynaklı ısı pompasına, ısı geri kazanım sistemine, güneş panellerine ve ev için ihtiyaç duyulan enerjinin %100'ünden fazlasını sağlayan pillere sahiptir.

2)Saltbox Pasif Evi, Kanada, L'Abri tarafından

Passivhaus

Quebec mimarisi Kanada şehrinde Pasif Ev sertifikası alan üçüncü ev olan Saltbox Passive House'un dışını şekillendirdi. L'Abri tarafından Kuzey Amerika'daki en büyük pasif ev sertifika sistemi olan PHIUS standartlarına göre tasarlanmış. Stüdyo ayrıca binanın karbon ayak izini azaltmak için ahşap paneller ve selüloz yalıtımı kullandı.

3)TreeHaus, ABD, Chris Price tarafından 

Pasif ev

Mimar Chris Price, kendi ailesiyle bu Pasif Ev konutunu yaratmak için bir dizi lekeli sedir kaplı hacmi Utah'taki ağaçlık bir yamaca taşıdı. Uygun bir şekilde adlandırılmış TreeHaus evi, sık kar yağışı olan soğuk kış aylarında sıcak tutabilecek şekilde verimli bir kabuğa sahiptir. Çevredeki ana kaya da ısıyı korumaya yardımcı oluyor. 

4)Casa GG, İspanya, Alventosa Morell Arquitectes tarafından 

Pasif ev

Casa GG, Barselona yakınlarındaki, çevredeki kırsaldan toplanan geri kazanılmış ladin ağacıyla kaplı prefabrik bir pasif evdir. Sadece dört ayda inşa edildi. Ev altı modüle bölünmüş ve Alventosa Morell Arquitectes, güneş ısısı kazanımını en üst düzeye çıkarmak için güneş yörüngesi göre inşa etmiş. Enerji tasarrufu sağlayan kabuk sayesinde, tek bir radyatör soğuk aylarda ısıtma sağlıyor.

5)PH01:BRK, ABD, Robert Arlt and Charles MacBride tarafından 

Pasif ev

Mimarlar Robert Arlt ve Charles MacBride, yeşil binaların potansiyeli konusunda farkındalık yaratmak için Güney Dakota'daki bu düşük enerjili evi bir grup yerel mimarlık öğrencisiyle birlikte tasarladı. Ekibe göre  PH01:BRK evi, enerji tasarrufu sağlayan bir kabuk ve güneş panelleri gibi teknoloji ve kirli havayı temiz havayı ısıtmak için dışarı atan bir havalandırma sistemi sayesinde tükettiğinden daha fazla enerji kullanıyor.

6) Day House, İngiltere, Paul Archer Design tarafından 

Passivhaus

Bu çinko kaplı ev Paul Archer Designs tarafından 1970'lerde Londra'da kötü yalıtılmış ve sızdıran bir evin yerini almak üzere tasarlandı. Önden iki katlı bir evi andıran dört katlı bina, yüksek izolasyonlu ve tamamen ısı tutucu ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi ile donatılmış. Pasif Ev standartlarını karşılıyor.

7)Old Water Tower, İngiltere, Gresford Architects tarafından 

Passivhaus

Bir Berkshire köyünün kenarında yer alan ahır benzeri Old Water Tower, Gresford Architects'in kurucusu Tom Gresford tarafından tasarlanan ve sahip olunan müstakil bir rezidanstır. Aşırı ısınmayı önlemek için sıcak günlerde doğu, güney ve batı cephelerini otomatik olarak kapatan üç camlı pencerelere ve dış panjurlara sahiptir. Stüdyo, Pasif Ev enerji performansının "neredeyse hiç işletme maliyeti olmadığı" söylüyor.

8)Casa LLP, İspanya, Alventosa Morell Arquitectes tarafından

Pasif ev

Alventosa Morell Arquitectes'in bir başka pasif ev projesi, Barselona yakınlarındaki dağlara bakan bir yapıdır. Pasif güneş radyasyonu ve yüksek yalıtımlı duvarlar evi sıcak tutuyor ve binanın düşük enerji tüketimine katkıda bulunuyor. Isıtma gereksinimi metrekare başına 9 kilovat ve bu, Birleşik Krallık Pasif Ev Organizasyonu tarafından Pasif Ev sertifikası almak için gereken seviyenin üzerindedir.

9) Forest Lodge, İngiltere, Pad Studio tarafından 

Pasif ev

New Forest'taki bu düşük enerjili prefabrik ev, Pad Studios tarafından bölgenin sıkı planlama yönetmeliklerini karşılamak ve saha hasarını önlemek amacıyla tasarlandı. Pasif ev standartlarını karşılar. Ayrıca çatıda güneş panelleri, hava kaynağında ısı pompaları ve yerinde atık su arıtma tesisi ile çoğunlukla kendi kendine yeterlidir.

10) New York Street Passive House, ABD, Studio 804 tarafından 

Passive House

Kansas Üniversitesi'nin Tasarım ve İnşa programındaki öğrenciler, bu evi "gelecekteki yaşamın nasıl daha sorumlu hale getirilebileceğine dair bir örnek sağlamak" için tasarladı. Pasif güneş kazancını kullanmak için tasarlanan dikdörtgen bina, şehir kurallarının gerektirdiği minimum performansın yaklaşık üç katı olarak derecelendirilen yalıtımla kaplanmış. Ayrıca güneş panelleri ve enerji geri kazanım fanları gibi çevre dostu malzemeler ve teknolojiler kullanıyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)