10 Seçilmiş Proje "Sürdürülebilir Evler"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bir evin maliyeti parayla ölçülebilir ancak bir ev inşa etmek ve işletmek, ölçülmesi daha zor olan çevresel bir zorluktur. Gittikçe daha fazla insan evlerine sürdürülebilir teknoloji ekleyerek hem çevresel etkilerini hem de ekonomik harcamalarını en aza indirmek istiyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan yeşil mimariye merak gittikçe artıyor. Bunu akılda tutarak izlemeye değer 10 sürdürülebilir ev aşağıdaki gibidir. 

'Sürdürülebilir' kelimesi bu günlerde ortalıkta dolaşıp duruyor ama bu verimsiz bir binanın çatısına birkaç güneş paneli koymaktan daha fazlasıdır. Gerçek sürdürülebilirlik yapı malzemelerinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımından, verimlilik ve çevre ile uyum için çabalayan tasarıma kadar birçok yöne sahiptir. Aşağıdaki evlerin hepsi bu kriterlerin çoğunu karşılıyor. 

1)Waste House

Waste House

Waste House, İngiltere'deki Brighton Üniversitesi'nde bulunan sürdürülebilir bir bina projesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, prototip ev neredeyse tamamen atılan atıklardan inşa edildi. Hurda evi inşa etmek için kullanılan malzemelerin yaklaşık %90'ı, 20.000 diş fırçası, 4.000 DVD kutusu, 2.000 disket ve evin önünü kaplamak için kullanılmış 2.000 atılmış halı kullanıldı. Ev ve fayanslar dahil inşaat atıklarından yapıldı. Şu anda içinde kimse yaşamıyor ancak bina dikkate değer bir başarı ve organizatörlerin dediği gibi "İsraf diye bir şey yoktur, sadece yanlış yerde bulunan şeyler vardır."

2) S House 

S House

Vietnam'dan Vo Trong Nghia Architects, pratik, sürdürülebilir ve en önemlisi uygun fiyatlı konut sağlama sorununu ele aldı. Sonuç kısmen palmiye yaprağı çatı kaplama, bambu gibi yerel malzemeler kullanılarak inşa edilmiş 4.000 dolarlık bir ev olan S House oldu. S House'un içi çok sadedir ve sadece 30 m²'lik  geniş bir iç alana sahiptir. Bina prefabriktir ve yerel müteahhitler tarafından kolay ulaşım için birkaç küçük parçaya ayrılabilir. Vo Trong Nghia Architects hala S House'un tasarımı üzerinde çalışıyor ancak nihai plan onu kitlesel pazara sokmaktır.

3)Fall House

Fall House

San Francisco merkezli Fougeron Architecture yakın zamanda komşularına yeşil göstermesi garanti edilen özellikle güzel bir lüks ev tasarladı ve inşa etti. California'nın Big Sur sahilinde yer alan Fall House, deniz havasına maruz kaldığında zamanla yıpranan ve patlayan bakır bir dış cepheye sahiptir. Bakır ayrıca bir dereceye kadar yangından korunma sağlamak için tasarlanmış. İmrenilecek görünümüne ve manzaralarına ek olarak iki katlı Fall House, enerji tasarruflu pencerelere ve doğal olarak baca havalandırmasını destekliyor. Pencereleri otomatik olarak açarak klima ihtiyacını azaltan açık plan bir tasarıma sahiptir. Gri su geri dönüşüm sistemi de kurulmuş.

4)ZEB Pilot House

ZEB Pilot House

Uluslararası mimarlık firması Snøhetta'nın ZEB pilot evi, dikkate değer bir deneysel evdir ve daha da dikkat çekici bir iddiada bulundu. İnanılmaz verimliliği ve muazzam miktarda güneş paneli sayesinde ihtiyaç duyduğunun neredeyse üç katı kadar güç üretebildiği söyleniyor. Bu başarıya ulaşmak için, ZEB pilot evinde büyük fotovoltaik diziler, yağmur suyu toplama sistemleri, güneş enerjisi panelleri ve verimli ısı eşanjörleri dahil olmak üzere sürdürülebilir teknolojinin ünlü mutfak lavaboları bulunuyor. ZEB pilot evinin performansı, enerji verimliliği iddialarının doğrulanmasını sağlamak için şu anda izleniyor.

5) Pop-Up House

Pop-Up House

Şirket yapım sürecini Lego ile inşa etmeye benzetiyor. Pop-up ev, Multipod'un yaklaşık 30.000 euroya piyasaya sürmeyi umduğu prefabrik evin bir prototipidir. Mükemmel yalıtım ve neredeyse hava geçirmez yalıtım kabuğu sayesinde, Güney Fransa'daki bu konumda ev ısıtmaya ihtiyaç duymaz ve pasif ev enerji standartlarını karşılıyor.

6)Tighthouse

Tighthouse

New York City'nin ilk sertifikalı pasif evi olarak faturalandırılan Tight House, 100 yılı aşkın bir süredir mevcut bir şehir evinin enerji açısından verimli bir şekilde yenilenmesidir. Mimarlık firması Fabrica 718, eve yeni bir arka cephe, ekstra zeminler, çatı terası ve sanat stüdyosu ekledi. Kurulan sürdürülebilir teknolojiler arasında sıcak su ihtiyaçları için iki güneş termal paneli ve şebekeye dayalı güç ihtiyaçlarını azaltmak için fotovoltaik panelleri içerir. Ev çoğunlukla kapalı olduğundan, ısı geri kazanımlı (WRG) yüksek verimli bir havalandırma sistemi her zaman bol miktarda temiz hava sağlar.

7) Blooming Bamboo

Blooming Bamboo

Vo Trong Nghia Architects gibi, Vietnam firması H&P Architects de sonunda düşük gelirli Vietnamlılara toplu olarak satılan prototip evler üretti. Bununla birlikte bu özel ev aynı zamanda sele karşı dayanıklıdır. Tepedeki Blooming Bamboo House, 1,5 m derinliğe kadar su altında kalmaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır ancak H&P Architects derinliği 3 m'ye çıkarmak istiyor. 44 metrekarelik ev bambu, sunta ve hindistan cevizi yaprakları gibi yerel kaynaklı malzemelerle kaplanmış merkezi bir bambu çerçevenin etrafına inşa edilmiş.  Evin sadece 2500 dolara mal olması bekleniyor.

8)Slip House

Slip House

Carl Turner Architects tarafından tasarlanan Slip House, Birleşik Krallık'ta uygun fiyatlı sürdürülebilir aile konutları için potansiyel bir plan sunuyor. Londra'da sıra sıra teraslı evlerle çevrili rezidans daha önce endüstriyel veya ticari amaçlarla kullanılan terk edilmiş bir sitede yer alıyor. Alışılmadık şekli üç sürgülü dikey kutu şeklinden oluşur. Tasarımcıya göre Slip House yağmur suyu depoları, güneş panelleri, mekanik havalandırma, üçlü cam ve yüksek düzeyde yalıtım bulunuyor ve bunların tümü tasarrufu sağlıyor. Carl Turner Architects evi dahili araştırmalar için bir prototip olarak kullanmayı umuyor. Uygun fiyatlı ve sürdürülebilir aile konutları yaratmak için fikirlerini iyileştirmeyi umuyor.

9)Illawarra Flame

Illawarra Flame

Avustralya Wollongong Üniversitesi'ndeki öğrenciler bir Avustralya 'tekstil evi' aldılar ve onu yeterince sürdürülebilir teknoloji ile yeniden şekillendirdiler. Net sıfır eve dönüştürdüler. Illawarra  projesi yatak odalarının yaşam alanlarına dönüştürülmesini ve çamaşır odaları, banyolar gibi olanaklara sahip prefabrik bölmelerin kurulmasını içeren uzun bir yenileme süreci gerektirdi. Sürdürülebilir eklemeler arasında 9.4KW çatı güneş enerjisi dizisi, yağmur suyu hasadı ve gri su geri dönüşüm sistemleri, enerji verimli LED aydınlatma ve tüm cihazlar ve depolanan enerji hakkında ayrıntılı kontrol ve bilgi sağlayan bir bina yönetim sistemi bulunur.

10) P.A.T.H.

P.A.T.H.

Ünlü Fransız tasarımcı ve mimar Philippe Starck kısa süre önce Sloven prefabrik konut şirketi Riko ile Prefabrike Erişilebilir Teknolojik Evler (veya P.A.T.H.) adı verilen yeni bir üst düzey prefabrik ev serisini piyasaya sürmek için ortaklık kurdu. Birden fazla şekil ve boyuta ek olarak P.A.T.H evlerinde tamamen cam kaplamalar, ahşap ve cam kombinasyonları veya tamamen ahşap kaplamalar olabilir. İsteğe bağlı sürdürülebilir teknolojiler arasında çatı üstü güneş enerjisi sistemleri, çatı üstü rüzgar türbinleri ve yağmur suyu toplama ve filtreleme sistemleri yer alıyor.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)