10 Seçilmiş Proje "Sürdürülebilir Yaşam İçin Uygun Fiyatlı Konutlar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bugün, giderek daha fazla insan, büyük şehirlerin kolaylıklarından ve fırsatlarından yararlanmak için New York ve San Francisco gibi yoğun nüfuslu metropol bölgelere taşınıyor. Ancak kentsel nüfus arttıkça, yaşam maliyeti de artıyor ve düşük gelirli sakinleri daha az uygun fiyatlı konut seçenekleriyle baş başa bırakıyor. 

Tarihsel olarak uygun fiyatlı konut kompleksleri 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmeye başlandı. Bu geniş insan grupları için uygun ve ekonomik konut sağlamak, modern ve ilerici bir çözüm olarak tasarlanmış mega bir projedir. Ne yazık ki mimarlar uygun fiyatlı konutlar tasarlarken en iyi niyetlere sahip olabilirler ancak insan ölçeğinden yoksun, yüksek beton yapılara olan tutkuları, güçlü toplulukların cesaretini kırmasına ve kesinlikle insanların izole hissetmesine neden olan komplekslere yol açtı. 

Uygun fiyatlı konut seçeneklerinin sıkıntısı şehirleri rahatsız etmeye devam ederken, modernist çağın modası geçmiş modellerine kesinlikle alternatif çözümler tasarlayan mimarların artan ilgisi devam ediyor. Günümüzde uygun fiyatlı konutlar, yaşam için uygun alanlar yaratmaktan daha fazlasını yapmayı amaçlıyor. Bunun yerine yeni uygun fiyatlı konut modelleri, bina bakım maliyetlerini azaltan sürdürülebilir özellikler, sakinlerin kendilerini güçlendirmelerine ve dış kaynaklara ve yollara bağlanmasına yardımcı olan teknolojiyi içeriyor. 

Siyah Beyaz İkizler, Casanova + Hernandez Architectureen, Blaricum, Hollanda

Siyah Beyaz İkizler

Siyah Beyaz İkizler, çağdaş estetiği uygun maliyetli çözümlerle birleştirmeye yönelik şaşırtıcı bir girişimi temsil ediyor. Bina kavramsal olarak iki bölüme ayrılmıştır; siyah bir deri, pencerelerin delindiği ve binanın içini saran boşluklar, dış mekan ise beyaza boyanmış. Casanova + Hernandez Architecten'in canlandırıcı tasarımı, düşük yoğunluklu projeler için insan ölçeğini koruyan kompakt bir yapıda 29 uygun fiyatlı ünite sunuyor.

Hannibal Road Gardens, Peter Barber Architects, Stepney, İngiltere

Hannibal Road Gardens

Çevredeki sıradan konutlardan farklı olarak, kiremit kaplı Hannibal Road Gardens, mevcut konut bloklarının ahşap bahçe çitlerinin bir devamı olarak tasarlandı. Güneydoğuya bakan basamaklı ve çentikli bir dizi bahçe terasından oluşan yerleşim alanında, dördü sosyal kiralık olmak üzere sekiz adet %100 uygun fiyatlı daire bulunuyor. Konut birimleri, kullanıcıların yaşam kalitesi düşünülerek tasarlanmış. Her konutun en az iki büyük avlusu veya çatı terası vardır ve çentikli kat planları farklı yaşam alanları ve manzaralar yaratır.

Via Verde, Dattner Architects and Grimshaw, the Bronx, New York City

Via Verde

Grimshaw'ın Güney Bronx'ta geri kazanılmış bir arazide bulunan 222 birimlik uygun fiyatlı apartman kompleksi LEED Altın Sertifikasına sahiptir. Sürdürülebilir ve uygun fiyatlı yaşam stratejilerini destekleyen ana lobideki bir ekran, gerçek zamanlı olarak güneş paneli çıktıları gibi enerji istatistiklerini gösterir. 6.000 metrekarelik bir zemin kat avlusu, bir sosyal alan ve 34.000 metrekarelik yeşil çatılı gezinti yolu oluşturmak için yukarı doğru kıvrılıyor, aktif bahçecilik sağlıyor, yağmur suyu akışını azaltıyor ve bina yalıtımı iyileşiyor.

Parkview Terrace, Fougeron Architecture, San Francisco

Parkview Terrace

Fougeron Architecture, kiraların çok yüksek olduğu bir şehirde uygun fiyatlı daireler tasarlarken, Parkview Terraces'ın yaşlı, düşük gelirli sakinlerine modası geçmiş modeli reddetti. Bunun yerine 101 üniteli beton ve cam bina topluluk odaları, sağlık kulüpleri, güzellik salonları, terapi merkezleri ve sosyal hizmet merkezleri ile sakinleri metropol bağlamına çekmeyi amaçlıyor. Yatay pencerelerin hafif dalgalanması ekstra maliyet olmaksızın taban alanını yaratıyor. 

BONDY, Guerin&Pedroza Architectes, Saints, Fransa

BONDY

Paris'in bir banliyösü olan Saints için bir kentsel yenileme planının parçası olarak Bondi, eski bir yüksek apartman binasını değiştirerek mahalle için izole bir ortam yarattı. Guerin & Pedroza'nın tasarımı, bölgenin tıkanıklığını giderme ve sosyal konutları kentsel dokuya yeniden entegre etme ihtiyacından doğdu. Ahşabın sıcaklığına sahip doğal yapı, sakinlerinin komşularıyla etkileşime girebilmesi için üç şekle bölünmüş bir rezidans olarak tasarlandı. Her birimin kendi verandası, balkonu veya bahçesi vardır. Güneş panelleri ve yağmur suyu toplama sistemleri gibi bina özellikleri sürdürülebilirliği vurgular ve maliyetleri düşürür.

60 Richmond Street East, Teeple Architects, Toronto

60 Richmond Street East

Toronto'nun restoran ve konaklama endüstrisinde çalışan sakinler için tasarlanan 60 Richmond Street, yalnızca uygun fiyatlı konut sağlamayı değil, uygun fiyatlı konut için bir model olmayı da hedefliyor. Yapı bakım maliyetlerini düşük tutmak için yalnızca geri dönüştürülmüş malzemeler ve enerji tasarrufu stratejileri kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda birinci katta yerleşik ve işletilen bir restoran ve eğitim mutfağı da içeriyor. 6. kattaki terasta yetiştirilen sebze, meyve ve otlar, sakinlerin mesleki becerilerini geliştirmelerine ve restoranın mutfağına yardımcı oluyor. Dinamik olarak kesilmiş cephe, tipik apartman estetiği ile güzel bir tezat oluşturuyor.

13 Rue Legendre, Avenier Cornejo Architectes, Paris

13 Rue Legendre

Paris şehri, 10 uygun fiyatlı konut inşa etmek için eski bir müzik ve dans okulu alanını satın aldı. Avenier Cornejo Architectes, 13 Rue Legendre'ye komşu duvar binalarından farklı bir görünüm veren koyu çelik delikli bir cephe tasarladı. Metal paneller yerden tavana panjur görevi görebilir ve esnek güneş ve ışık kontrolü sağlayarak termal köprüleri azaltır ve enerji taleplerini düşük tutar.

26. Cadde Uygun Fiyatlı Konutları, Kanner Architects, Santa Monica, California

26. Cadde Uygun Fiyatlı Konutları

Kanner Architects'in 26. Cadde'deki uygun fiyatlı konut binasının tasarımı, yatay yönlendirmesi ve geniş camı ile Güney Kaliforniya'nın ünlü modernist geleneklerinden ilham alıyor. 44 üniteli apartman dairesinde trafik gürültüsünü ortadan kaldırmak için caddenin her iki tarafında çift cam ve lamine pencereler bulunuyor. Yaşam alanları, enerji yoğun çatı klimalarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran pasif bir doğal soğutma tekniği bulunur. Çapraz havalandırmayı sağlamak için doğrusal olarak düzenlenir.

Ginkgo Project, Casanova Hernandez Architects, Beekbergen, Hollanda

Ginkgo Project

Ginkgo projesi, kompleksi bitişikteki parka entegre etmeyi amaçlayan tasarımlar aracılığıyla farklı gelir grupları için uygun fiyatlı konut sağlama olasılığını araştırıyor. Düşük gelirli aileler ve 65 yaş üstü kişiler için tasarlanan Gingko, uygun fiyatlı konutlara tasarım olanakları sunuyor. Camlı cephe ginkgo yaprakları ile basılmış ve gökyüzünün değişen ışığına, günün saatine ve mevsime bağlı olarak çok özel efektler, yansımalar, gölgeler ve silüetler yaratıyor.

Fillmore Park, David Baker Architects, San Francisco

Fillmore Park

Daha güçlü bir topluluk duygusu yaratmayı amaçlayan Fillmore Park'ın 32 uygun fiyatlı konut birimi açık bir avlu etrafında kümelenmiş. Özel teraslar ve geniş çevre düzenlemesi ile Fillmore Park, San Francisco'nun oldukça yoğun ve hareketli Fillmore Bölgesi'nde yer alan bir konut kompleksinden ziyade huzurlu bir köy gibi hissettiriyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)