EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Türkiye, Endüstriyel Elektriğe %16,1 Oranında Daha Fazla Harcıyor

Siemens Finansal Hizmetler‘in (SFS) dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirdiği yeni araştırması, üretim alanındaki elektrik kullanımında son 40 yılda yaşanan hızlı artışı ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 16,1 oranında enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye'nin potansiyeli Almanya ve İspanya'dan yüksek olsa da Çin, Hindistan, ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Sanayideki enerji kullanımında büyüyen bir pay oluşturması nedeniyle elektrik tüketiminin optimize edilmesi, üretim sektörü için giderek önem kazanıyor. Siemens Finansal Hizmetler’in gerçekleştirdiği araştırma; sanayi alanındaki elektrik kullanımının, son 40 yılın genel elektrik kullanımından 3 kat daha hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Bu durum, sanayi alanındaki mevcut enerji tüketiminin dörtte birinden daha fazlasını oluşturuyor.

Dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirilen araştırma global üretim sanayisinde enerji verimliliği alanında el değmemiş önemli bir potansiyelin varlığını ortaya koyuyor. Araştırma aynı zamanda daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipman kullanımının sanayi alanındaki mevcut elektrik tüketimini azaltabilecek potansiyelini de gözler önüne seriyor.

Araştırılan coğrafyalarda enerji tasarrufu potansiyelinin rakamları, yaklaşık olarak %14 ile %20 seviyeleri arasında seyrediyor. Türkiye'de ise sanayisel enerji verimliliği potansiyeli %16,1 civarlarında. Bu, Almanya'daki (%14,5) ve İspanya'daki (%14,2) rakamlardan yüksek olsa da Çin (%17,2), Hindistan (%17,9) ve Rusya (%19,1) gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Çin ve Türkiye’deki üretim tesislerinin daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipmanlar ile donatılma eğilimi, tesislerin büyük bir kısmının yeni olmasından kaynaklanıyor. Bu, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında enerji verimliliğini arttırma fırsatını bir bakıma azaltıyor.

Rusya’da yerleşmiş sanayi sektörünün eski ekipmanlar ile donatılmış olması, enerji verimliliğinin düşük olmasına neden oluyor. Bu nedenle, tesis yenilemeleri ve güncellemeler sayesinde elde edilebilecek elektrik tasarrufu olanakları oldukça fazla. İspanya'nın endüstriyel enerji tasarrufundaki öncü pozisyonu, İspanyalı üreticilerin elektrik gereksinimlerini etkin bir şekilde güneş enerjisi üretimi ile tesis alanlarında desteklemelerine dayandırılıyor.

Elektrik tüketiminin azaltılması, üretim sektörünün ekonomik durumu açısından hayati önem taşıyor.

Dünya genelinde, üretim yapan firmalar elektrik giderlerini ve tüketimlerini azaltmak amacıyla enerji verimliliği yüksek olan ekipmanlara giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu ekipmanlar, yüksek verimli motor ve sürücü uygulamaları ile otomasyon sistemlerinden; enerji üretimindeki ısı geri dönüşüm işlemlerine kadar çeşitlendirilebiliyor.

Siemens Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yusufoğlu konu ile ilgili olarak: "Enerji verimliliği teknolojilerine yatırım yapmak enerji faturasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretim masraflarını ve karbon emisyonlarını da azaltır. Bunun yanısıra yeni ekipmanlar üretkenliği ve kapasite artışını sağlarken iş performansını ve rekabet kabiliyetini de artırır." yorumunda bulunuyor.

Finansal sürdürülebilirliğin teknoloji yatırımlarındaki giderek artan önemi ile birlikte ekipman finansmanı, enerji verimliliği yüksek ekipmanlara olan yatırımların ve güncellemelerin maliyetini daha karşılanabilir kılıyor. Aylık giderleri sağladığı enerji tasarrufu ile karşılayacak şekilde tasarlanmış enerji verimliliği yüksek olan bu yeni ekipmanların "kullandıkça öde" kavramı ile sunulması, küresel üretim piyasalarında enerji verimliliği pazarının gelişmesinde önemli bir rol oynayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)