EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tamamı FSC sertifikası alan ilk proje “Westside Apartmanları”

Ilford’daki Westside Apartmanları, FSC Proje Sertifika Standartları kapsamında tam onay alan dünyadaki ilk proje. Sertifikanın bu denli önemli olmasının nedeni ise; ticari amaçlı inşa edilen bir yapıda ilk defa FSC onaylı ormanlardan ve diğer kontrol altındaki kaynaklardan gelen ahşap ürünlerin kullanılması. Projede 73 adet evin ahşaptan yapılan iskeletinin %100‘nün FSC onaylı ahşaplardan yapıldığı, bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından bütün süreç boyunca takip edildi ve onaylandı.

Westside Apartmanları, hem yapı sektörü hem de ‘Hollybrook Evleri’ için önemli bir adım. Londra merkezli bir şirket olan ‘Hollybrook’, 20 yılı aşkın bir süredir birçok yenilikçi konut ve karma kullanıma yönelik projeler üretmiş. Fakat Westside Apartmanları, diğer yapılara oranla farklı niteliklere sahip bir konumda bulunuyor. İnşaatta ve iç alanlarda kullanılan bütün ahşap elemanlar, FSC sertifikalı üreticilerden temin edilerek kaliteden ödün verilmeden kullanılmış. Projenin belirlenen süreden önce bitmiş olması ve bütçeyi aşmamış olmasının yanı sıra tamamıyla FSC sertifikalı bir projenin gerçekleştirilebileceğini kanıtlamış olması, projenin ön plana çıkmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Glenalmond Ahşap Şirketi’nin yönetim müdürü Fraser Steele, FSC’nin finansal olarak engelleyici olmadığını, sertifikalı ahşabın değerinin projenin genel bütçesinde çok ufak miktarda fark yaratacak kadar düşük olduğunu belirtiyor. Greenpeace de Westside Apartmanları projesine destek veren kuruluşlardan biri. Çevresel sorumluluğu ve sürdürülebilir çalışma uygulamalarının kullanılmasını destekleyen inşaatların doğru yöne doğru bir adım olduğunu vurgulayan Greenpeace, “Westside Apartmanları, yapı sektörüne doğru yola doğru öncülük edecek ve FSC’nin hem ulaşılabilir hem de karşılanabilinir olmasını göstererek belirli bir kıstas oluşturacaktır” açıklamasında bulunmuş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)