15 Yapım Aşamasındaki Proje

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Gökdelenlerin çoğu son 20 yılda inşa edildi ve dünyadaki şehirler gökdelenler inşa etmeye devam ettikçe bu eğilimin yavaşladığına dair hiçbir işaret yok. Gökdelenler yani 300 metreden yüksek binalar, şehirlerde giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Son on yılda büyük etkisi olan 11 gökdelen ve Kuzey Amerika şehirlerinin siluetini tamamlayan 6 gökdelen yer alıyor. Aşağıda her biri farklı bir şehirde dünya çapında inşa edilen 15 gökdelen var.

Merdeka 118, Kuala Lumpur, Malezya, Fender Katsalidis tarafından 

 Merdeka 118, geçen yılın sonunda 678,9 metrelik en yüksek yüksekliğiyle Şanghay Kulesi'nden dünyanın en yüksek ikinci binası ünvanını kazandı ve 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Avustralyalı stüdyo Fender Katsalidis tarafından tasarlanan 118, Malezya sanat ve el sanatlarında bulunan desenlerden ilham alan üçgen cam panellerden oluşan çok yönlü bir cepheye sahip tek katlı bir binadır.

Varso Tower, Varşova, Polonya, Foster + Partners 

İngiliz firması Foster + Partners tarafından Polonya başkenti için tasarlanan ve 2022'nin sonlarında tamamlanması beklenen bir ofis binası olan Varso Tower, şu anda Avrupa'da yapım aşamasında olan tek gökdelen.

Waldorf Astoria Miami, Miami, ABD, Sieger Suarez Architects ve Carlos Ott 

 Waldorf Astoria Hotel, Miami'nin 319.7 metrelik ilk gökdeleni olacak ve 2026'da tamamlanması planlanıyor.  Sieger Suarez Architects, bir dizi istiflenmiş cam kutu olarak nitelendirilen bir tasarım yaratmak için Uruguaylı mimar Carlos Ott ile işbirliği yaptı.

A Bölgesi, Tokyo, Japonya, Pelli Clark & ​​​​Partners 

Pelli Clarke ve Partners tarafından tasarlanan District Tower, şu anda Japonya'nın en yüksek binası, Nisan ayında 330 metreye ulaşıyor ve 2023'te tamamlanması planlanıyor. Sou Fujimoto Architects ve Mitsubishi Jisho Sekkei, Ocak 2021'de Tokyo'da 390 metrelik bir kulenin tasarımlarını açıkladıklarından karma kullanım kompleksinin bu unvanı uzun süre koruması olası değil.

Cidde Kulesi, Cidde, Suudi Arabistan, Adrian Smith + Gordon Gil Architecture tarafından 

Suudi gökdelen uzmanları Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından planlanan en az 1.000 metre yüksekliğe sahip Cidde Kulesi Dubai'nin 828 metre yüksekliğindeki Burj Khalifa'yı kolayca geçerek dünyanın en yüksek binası olarak lanse ediliyor. Ancak inşaatın başladığı 2013'ten bu yana projede birden fazla gecikme yaşandı.

Spiral, New York City, ABD, BIG 

Danimarkalı mimar Bjarke Ingel tarafından tasarlanan 314 metre yüksekliğindeki bir ofis kulesi olan Spiral, bu yıl tamamlanacak ve Manhattan'ın Hudson Yards semtinde yer alıyor ve koronavirüs aşı üreticisi Pfizer'in genel merkezi olacak.

Azrieli Kulesi, Tel Aviv, İsrail, Kohn Pedersen Fox tarafından 

Korn Pedersen Fox'un katlanmamış bir parşömen şeklindeki Azrieli Kulesi tahmini 350 metre yüksekliğe sahip İsrail'in ilk gökdeleni olacak. Çok amaçlı kulenin tepesindeki seyir alanı halka açıktır ve açık günlerde Akdeniz ve Kudüs'ün manzarasını sunar.

STH BNK, Melbourne, Avustralya, UNStudio ve Cox Architecture tarafından 

Hollandalı mimarlık firması UNStudio ve Avustralyalı stüdyo Cox Architecture geliştirici Beulah International için çok amaçlı STH BNK'yi tasarlamak için BIG, MAD, MVRDV, OMA ve Coop Hinmelb(l)au gibi büyük isimlerin rekabetini geride bıraktı. Tamamlandığında iki kulenin en uzunu 356,2 metre olacak ve onu Okyanusya'nın en yüksek binası yapacak. Sargı bir 'yeşil omurga' ile tanımlanır ve halka açık bir botanik bahçesi ile taçlandırılır.

Line, Suudi Arabistan Çölü,  Morphosis tarafından 

Muhtemelen dünyanın en iddialı geliştirme projesi olan The Line, Suudi Arabistan'ın Neom kentinde planlanan, 200 metrelik iki adet 500 metre yüksekliğindeki ayna panelinden oluşan 170 kilometrelik doğrusal bir şehirdir.

Forma, Kanada, Toronto,  Frank Gehry 

Kanadalı mimar Frank Gehry  yaklaşık on yıldır memleketi Toronto'da iki gökdelen için planlar üzerinde çalışıyor. En yükseği 298 metre bu aslında 300 metrelik süper geçiş eşiğinin hemen altında kalıyor.

Nanjing Grönland Jinmao Uluslararası Finans Merkezi, Nanjing, Çin, SOM'un izniyle 

 Ekim 2021'de yürürlüğe giren 500 metreden yüksek binalara yönelik genel bir yasağın ardından, 499,8 metre yüksekliğinde planlanan ve yapım aşamasında olan Nanjing Grönland Jinmao Uluslararası Finans Merkezi yakında Çin'in yeni ultrası olacak ve bir gökdelenin ulaşabileceği kadar yüksek olacak.

F Kulesi, Abidjan, Fildişi Sahili, Pierre Fakhoury ve PFO Africa 

F Kulesi, Lübnan-Fildişi Sahili mimarı Pierre Fakhoury ve geliştirici PFO Africa tarafından Fildişi Sahili şehri Abidjan için ulusal hükümet için tasarlandı ve Afrika'nın en yüksek kulesi olmayı hedefliyor.

İkonik Kule, Dar al-Handasah Shair & Partners, Kahire, Mısır

Afrika'nın en yüksek gökdeleni için çekişme içinde olan ikonik kule şu anda Kahire'nin yeni idari başkentinde 385 metre yüksekliğiyle tamamlanmak üzere.

Kule C, Shenzhen, Çin, Zaha Hadid Architects tarafından 

Londra ofisinden Zaha Hadid Architects, Shenzhen'in yeni finans bölgesi için birbirine bağlı iki kule tasarladı. Şu anda yapım aşamasındalar ve tamamlandığında yaklaşık 400 metre yüksekliğinde olacaklar.

Torre Rise, Monterrey, Meksika, Pozas Design Group tarafından 

Meksikalı stüdyo Pozas Design Group tarafından Torre Rise, Monterrey şehrinde karma kullanımlı bir gökdelen olarak önerildi ve inşaat bu yıl başlayacak. 456 metrelik öngörülen yüksekliği ve halen Pozas tarafından tasarlanan mevcut tapu sahibi T.Op Torre 1, tamamlandığında Latin Amerika'nın en yüksek binası olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)