EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Tabanlıoğlu Mimarlık, London Design Festival 2015’de

Arik Levy ortak çalışması ile Somerset House’da yerini aldı

Tabanlıoğlu Mimarlık ve Arik Levy, “Transition; Warm/Wet”/ “Geçiş; Sıcak/Islak” başlıklı enstalasyonları ile Londra Tasarım Festivali’nin ana mekanlarından Somerset House West Wing’de 10 Tasarımcı arasında yer aldı.

Türkiye’nin uluslararası mimarlık ofisi Tabanlıoğlu Mimarlık, London Design Festival (Londra Tasarım Festivali) 2015’de, “10 Tasarımcı” sergisinin bulunduğu Somerset House West Wing’de tasarımcı/sanatçı Arik Levy’yle birlikte oluşturdukları ikili enstalasyonu ile yer aldı. Tasarım dünyasının önemli temsilcilerini buluşturan bu küresel platformda öne çıkan Tabanlıoğlu Mimarlık & Arik Levy ikili enstalasyonu, VitrA sponsorluğunda gerçekleşti.


İstanbul’daki merkezinin yanı sıra Ankara, Doha ve Dubai’nin ardından 2015 yılında Londra ofisini açan Tabanlıoğlu Mimarlık, anlamlı bir zamanlama ile dünyanın en önemli tasarım buluşmalarından Londra Tasarım Festivali’ne de katıldı.

Farklı disiplinlerde iki yaratıcı ve üretken tasarım partisinin oluşturduğu sinerji, uyum ve tamamlayıcı etkileşimler, dikkat çekici bir enstalasyon doğurdu. 19 – 27 Eylül tarihleri arasında 13. kez tasarım dünyasına ev sahipliği yapan bu önemli uluslararası platformda, Fransa ve Türkiye’nin farklı dallarda üretim gerçekleştiren tasarımcılarının bu ilginç buluşmasından doğan uyumlu birliktelik ve ortaya çıkan “Geçiş; Sıcak/Islak”, büyük ilgi ve beğeni topladı.

Somerset House’ta birbirine geçen iki mekânda, kavramsal olarak birbirini bütünleyen ikili enstalasyon, Tabanlıoğlu Mimarlık ve sanatçı Arik Levy’nin ilk ortak üretimi oldu.

“Saydamlık; Sıcak/Islak”, Londra Tasarım Festivali boyunca Somerset House’da West Wing’de, “10 Tasarımcı” sergisinin bir parçası olarak Faye Togood, Barber&Osgerby, Nendo, Luca Nichetto ve Hem, PATTERNITY ve Paperless Post ve Alex Rasmussen ve Neal Feay eserleri ile birlikte izleyicilerle buluştu.

“Transition; Warm/Wet – Geçiş; Sıcak/Islak”

Arik Levy’nin LED şeritlerden yapılan alçaltılmış bir tavanı – bir seri çalışmanın bütünleyicisi ve devamı olarak ‘Fraktal Projeler’inin bir uzantısı, “Fractal Cloud Warm”; hiçbir başlangıcı ve bitişi olmayan bir parçayı temsil eden bir ışık heykeli. Geçiş’in diğer yanında ise Tabanlıoğlu Mimarlık’ın metal iki yüzeyden oluşan kinetik bir objesi yer alıyor. Bu kavramsal yerleştirme ile bir oda ışık dolu hacmiyle ‘sıcak’ odayı diğeri ise “Solid Pool”, su damlalarını tutan sürekli hareket halinde metal bir platform, yani katı bir havuz. Her iki iş de görselliğin ötesinde, birinden diğerine geçerken özellikle elde edilen sıcak ve ıslak hissi ile farklı algılama biçimlerini tetikliyor, izleyiciye geçiş ve mekan duygusu yaşatıyorlar.

Tabanlıoğlu Mimarlık ve Arik Levy’nin ortak çalışması mimarlık ve sanat arasında disiplinler arası bir işbirliğini ortaya koyarken, sergide maddenin farklı hallerinin, katı olanın ışıkla, kuru ve ıslağın, sıcak ve soğuğun etkileşimlerinden ve mekansal etkilerinden yararlanıyorlar. Her iki tasarımcının daha önceki çalışmalarında vurgulandığı gibi bu ikili enstalasyon da şeffaflık, ışık, matlık, gölge ve bir durumdan diğerine geçiş halini yansıtıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)