EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​ACO: Doğru Sistemlerle Gıda İmalatındaki İş Kazalarını Önlemek Mümkün!

ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz: “Gıda imalat endüstrisinde meydana gelen iş kazaları, toplam iş kazalarının yaklaşık %10 gibi büyük bir kısmını oluşturuyor”.

Drenaj sistemleri, hem sıvıların/gıda atıklarının zeminden hızla uzaklaştırılabilmesi, hem de drenaj sistemlerinde kullanılan komponentlerin kaymayı önleyici nitelikte olması anlamında çok büyük önem taşıyor. Dünyada gıda endüstrisinde drenaj konusunda lider kuruluşlardan biri olan ACO da 60 yıllı aşkın deneyimi ile geliştirdiği sistemleri ile bu alanda öncülük yapıyor.

ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, gıda imalatında yaşanan iş kazalarına dikkat çekerek doğru drenaj sistemleri bu kazaların önüne geçilebileceğinin altını çiziyor:

“Gıda imalat endüstrisinde meydana gelen iş kazaları, toplam iş kazalarının yaklaşık %10 gibi büyük bir kısmını oluşturuyor. Ölümlü iş kazası sayısında da maalesef ilk 10 sektör içerisinde yer alıyor. Büyük kaza olarak nitelendirilebilecek olayların en önemlilerinden biri de kayarak düşme sonucunda yaşanan kemik kırılmaları. Kayma, düşme kazalarının %80’lik büyük bir kısmı ıslak zeminlerde kayma sonucunda meydana geliyor. İngiltere’de 2008-2009 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre kayma/düşme, bu kazaların %25’lik bir kısmını oluşturuyor. Kazaların %90’lık bir kısmı zemin su ile ıslatılmışken veya üretim aşamalarında yere düşen gıda atıklarına basma sonucunda meydana geliyor. Bu nedenle bu tür ortamlarda bulunan suyun ve gıda atıklarının hızla drene edilebilmesi çok önemli”.

Altınöz, ACO’nun drenaj sistemlerinin zeminle sorunsuz çalışması ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için önemli zemin tedarikçileri ile partnerlik yaptığını ifade ediyor.

Hijyen, gıda imalatında ne kadar önemli ise, ortamda bulunan suyun ve gıda atıklarının hızla drene edilebilmesinin de o kadar önemli bir unsur olduğunu belirten Kerem Altınöz, bunun da etkin ve iyi tasarlanmış bir sistem ile mümkün olabileceğini söylüyor. “İş kazalarının önüne geçilmesini sağlamak için kaymayı engelleyen yapıda ve sertifikalı ızgaralar kullanılmalıdır. Margarin, et işleme gibi erimiş yağların ortamda bulunabildiği yüksek riskli tesislerde bile güvenle uygulanabilecek sistemler tercih edilmelidir. ACO’nun R13 kayma önleme sınıfındaki ürünleri, bu konuda bulunduğu endüstriye öncülük etmektedir”.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)