EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yıldızlara İglodan Bakmak

Bir iglo nasıl yapılır? Karlarla kaplı bir coğrafyada buzdan minik kaleler olarak halen kullanılmakta olan bu geçici yerleşim birimleri belki de en eski sürdürülebilir ve pasif ev sistemleri olabilir.

Bir iglonun yapımı yaklaşık 45 dakika sürüyor, elbette bu konuda deneyimli bir eskimo için. Kutuplarda yaşamayan ve bu konuda fazla deneyimi olmayan biri için ise yaklaşık bir günde inşa edilebilecek bir yapı. İglonun yapılacağı nokta seçildikten sonra kubbe şeklindeki bu ufak evi yapmak için ihtiyaç duyulan şeyler sadece buzdan bloklar, soğuğa dayanıklı kıyafet ve insan gücü. Sertleşmiş kardan kesilerek oluşturulan buzdan bloklar, düzleştirilmiş zemine yerleştirilmeye başlanıyor. En önemli nokta iglonun kubbe formunu vermek için blokların uygun şekilde forma sokulması. Yapının kilit taşı da yerleştirildikten sonra geriye bir tek “kapının” açılması kalıyor. İglonun belki de en karakteristik özelliği olan bu girişler, genelde zeminden daha alçağa yapılması ve ancak eğilerek geçilebilecek boyutta olması. Bunun nedeni soğuk havanın içeri girmesini olabildiğince engellemek. İglonun tavanında açılacak ufak bir delikle havalandırmada sağlandıktan sonra artık ev kullanıma hazır hale geliyor.

İgloların iç mekan sıcaklığı genelde +4O C oluyor fakat vücut ısısı, iç sıcaklığı 16 – 17 dereceye kadar çıkabiliyor. Her ne kadar ilk bakışta bu sıcak yetersiz gibi gözükse de dışarıda ısının -30O C’ye kadar düştüğü göz önüne alındığında oldukça sıcak bir ortam yaratılmış olunuyor. Yapının sağlamlığı, içinde geçirilen bir geceden sonra daha da artıyor. Çünkü gün içinde buzlar biraz erimeye başlamış olsa da, soğuk geçen gecenin ardından donan bu erimiş kar, yapıyı daha da güçlendiriyor. Hatta üzerine bir kutup ayısı çıksa bile zarar görmeyeceği rivayet ediliyor…

Finlandiyalı mimar Risto Eräpohja, Kakslauttanen otel projesinde bu verneküler dokuyu tasarımına yansıtmaya karar veriyor. Ama bu sefer buzdan bloklar yerine camdan yapılan iglolar, teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak otelin müşterilerine farklı deneyimler yaşatması amaçlanıyor. Kullanılan camlar, özel termal özellikleri sayesinde hem iç mekanda ısının sabit tutulması sağlanıyor, hem de üzerinin karla kaplanmasını ve buzlanmasını engelliyor.

Klasik iglo mantığına uygun yapılan modern yapıya girmek için de biraz eğilmeniz gerekiyor. Evin içi, barınanların temel ihtiyaçlarını karşılaması için tasarlanmış. Zaten iglo evlerinin sürekli barınmanın dışında ortaya çıkmasının bir diğer amacı da, avlanmak için ailece çıkılan yolculuklarda geçici barınma sağlaması. Küçük olması, oda sıcaklığının da korunmasını sağlarken, evin içerisinde ihtiyaç fazlası neredeyse hiçbir malzemeye yer verilmiyor.

Otel hizmeti veren yapının klasik iglo evlerinden en büyük farkını özellikle gece olunca hissediyorsunuz. Çünkü yatağınıza uzandığınızda kuzeyin görülmeye değer ışık hareketlerini ve yıldızları karşınızda buluyorsunuz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)