17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mole Architects Sürdürülebilir Eski Bir Kır Evi Restore Ediyor ve Genişletiyor

17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Cambridge merkezli Mole Architects firması, İngiltere'nin Holywell kentindeki Saxon Ring köyünde onlarca yıldır ihmal edilen 17. yüzyıldan kalma bir kır evi olan 'Friars'ın yenilenmesini ve genişletilmesini devraldı. Bakımsız konut 350 yıllık ömrü boyunca 20. yüzyılın sonlarına kadar kulübe olarak kullanıldığına dair kanıtlarla çeşitli işlevleri yerine getirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir pansiyon olarak yakınlarda bulunan Amerikan askerlerine hizmet ediyordu.

Mimar Ian Bramwell liderliğindeki uygulama masif taş ve ahşap duvarlardan oluşan tarihi yapıyı restore etmek için sürdürülebilir bir plan izliyor. Uygunsuz şekilde pembe betonla kaplanmış yapı büyük miktarda neme ve hasara neden olur. Yeni bir genişletme eski ve yeni arasındaki çizgileri bulanıklaştıran, 20. yüzyıldan kalma iki eğimli ve yan uzantının yerini alıyor. Kompozisyon dikey meşe kaplamaya sarılmış ve camlı açıklıkla delinmiş bir tuğla kaide üzerinde oturan büyük bir hacim oluşturur.

Restorasyon Evin Tarihi Karakterini Koruyor

17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Mole Architects'in restorasyon ve genişletme planı, orijinal kır evi yapısını ortaya çıkarmak için 20. yüzyıldan kalma tarihli ve uygunsuz değişiklikleri ortadan kaldırıyor. Düzen, bitişikte oturmak üzere tasarlanmış mutfak, yemek odası, oturma odası ve ana yatak odası süiti ile tam işlevli bir yaşam alanı sağlar. Düzen bir zemin değişikliğini işaret eder ve su çayırına ve güneye bakan korunaklı bir teras oluşturmak için dengelenir. Uzantı, meşe çerçeveli kır evine dikey meşe kaplama ve eski bir tuğla bacayla maddi olarak bağlanmış. 

17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Proje orijinal çerçevenin tarihi dokusunu onarır ve çeşitli özellikleri değiştirir. Geliştirilmiş program ahşap konstrüksiyonun esnekliğine ve doğal ahşap elyaf yalıtımının döşenmesine izin verirken, saz ve kerpiç duvarların çoğunun değiştirilmesi gerekiyordu. Çürümüş ahşapların yerini yeni yeşil meşe alıyor ve bu süreçte geleneksel doğrama yöntemleri kullanılıyor. Yenileme nefes alabilen bir duvar konstrüksiyonu sunarak mevcut bina yönetmeliklerini ve termal performans gerekliliklerini geçer. Eski binanın tarihi karakterini silip atmamak için evin 350 yıllık ömrünü sürdüren eyer çatısını, büyük ocakbaşı şöminesini ve çürük duvarları ve bacayı koruyor.

Enerji Verimli ve Endüstriyel Yerel İç Tasarım

17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Meşe çerçevelere yerleştirilmiş çift camlı bronz kanatlı pencereler çürümüş çerçevelerin yerine yeniden düzenlenirken, genişletilmiş düzendeki pencereler için ince alüminyum çift cam konumlandırılmış. Birinci kattaki yatak odasında camlı perde duvardaki bir oyukta kaybolarak çayırın kesintisiz manzarasını sunuyor. Hava kaynaklı bir ısı pompası, zemin kat ve uzantının birinci katı boyunca yerden ısıtma sağlar. Isıtma ana yaşam alanlarına ısı sağlayan iki odun sobası ile sağlanır. Toplam elektrik kullanımı, tasarım ve yapım aşamalarında gösterilen dikkatin bir kanıtıdır ve ‘Passivhaus’ kriterlerini karşılar.

17. Yüzyıldan Kalma Kır Evinin Sürdürülebilir Restorasyonu

Mekanların kalitesini artırmayı ve tarihi kır evinin planının mimari kökenlerini ortaya çıkarmayı hedefleyen tasarım ekibi, eski ve yeniyi modernist sade bir açık plan düzeninde sorunsuz bir şekilde harmanlıyor. Kır evinin iç tasarımı, tarımsal ve endüstriyel yerel karakter üzerine daha yinelemeli bir çizime sahip. Rezidans alanların çoğunda çayır manzarasına ve eğimli manzaraya sahipken, yenileme güneye bakan pencerelerden gelen ısı alıcıları ve hava kaynaklı ısıtmayı kullanarak enerji verimliliği sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)