EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kentte vahşi doğayı nasıl çoğaltırız? IHDC 2011

Entegre Habitat Tasarımı Yarışması’nın (Integrated Habitat Design Competition – IHDC) ilki 2010 yılında İngiltere’de gerçekleşti. 2007 yılında ABD’nin Portland eyaletinde gerçekleşen benzer bir etkinliğin izinden ilerleyerek ortaya çıkan yarışmanın amacı, biyoçeşitliliği ve ekosistem servislerini destekleyen tasarımların teşvik edilmesi.

Yarışmanın çıkış noktasını olan biyoçeşitlilik, insan hayatının ve medeniyetin temelini ve kaynağını oluşturuyor. Biyoçeşitliliğin azalmasının iklim değişikliği dahil bir çok olumsuz etkisinin olması, doğal yaşam alanlarının hem kırsal bölgelerde hem de şehirlerde korunup yenilenmesi gereğini doğuruyor. Bu yenilenme süreci sadece parklar ve diğer yeşil alanlarla sınırlı kalmayıp binalar dahil bütün yapılı çevreye yansıması gerekiyor. IHDC yarışması bu konuya odaklanarak insanların dikkatini çekmeye ve çeşitli çözüm yollarına ulaşmayı hedefliyor.

Yarışma, yapılı çevre gelişiminde yaratıcı ve disiplinler arası tasarıma önem vererek bağlı olduğumuz doğal sistemlerin sağlığını korumayı amaçlıyor. Biyoçeşitliliğin kent ve kırsal yapılaşmaya entegre edilmesinin şart olduğunu savunan yarışma, ileri görüşlü ve inovatif tasarımcılar için bir ilham kaynağı, fikir paylaşımının ve geliştirilmesinin sağlandığı önemli bir platform olmayı hedefliyor. Ekoloji, mühendislik, mimarlık, peyzaj, inşaat ve planlama sektörlerinin hepsine açık olan yarışma, bütün disiplinlerin birbiriyle dayanışmasına ve alternatif çözümler üretilmesine teşvik ediyor.

RESETIHDC İngiltere’de yapılı çevrede ekolojinin uyumunu sağlamak amacıyla kurulan RESET kuruluşunun, Dusty Gedge (livingroofs.com) ve Gary Grant (ekolojist) ortaklığıyla gerçekleşiyor. Kendisini ekolojik adaptasyonun avukatları olarak tanımlayan RESET, bu alanda bir çok etkinlik düzenliyor. Ecobuild 2011’in de organizatörlerinden biri olan kuruluş, Blanche Cameron ve East London Üniversitesi, Çevre ve Alternatif Teknoloji Merkezi çalışanları ve öğrencileri tarafından kuruldu. Tasarım ve ekolojinin çeşitli dallarında uzman kişilerle ortak çalışmalar gerçekleştiren kuruluş, sürdürülebilir bir gelecek için çeşitli organizasyonlar ve araştırmalar yürütüyor. İsimlerinin de RESET olması bundan kaynaklıyor; yapılı çevrenin tasarım, yönetim ve geliştirilmesinin “reset”lenmesi yani yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunuyorlar.

IHDC 2011Bu sene ikincisi düzenlenen yarışmada biyoçeşitliliğin kent yaşamına entegrasyonunu sağlayan farklı ölçeklerde projeler yarıştı. Yarışmanın sonuçları RESET’in düzenlediği konferansla birlikte duyurulrken konuyla ilgilenen farklı alanlardan uzmanların buluşmasına ve fikir alışverişine olanak sağlandı.

IHDC 2011’in “Overall Winner 2011” ödülünü Heriot-Watt Üniversitesi’nden Michael Bryan, Shrubhill Ortak-Konut projesiyle kazandı. Enerji, malzeme, su, yemek, toplum ve biyoçeşitlilik konularını aynı potada eritilmesiyle ortaya çıkan tasarım, permakültürü merkeze alarak suya duyarlı bir kent yerleşkesi yaratıyor. Atık ve su arıtma sistemleriyle çatı bahçesinin kullanıldığı projede, aynı zamanda geniş ekolojik bir ağ yaratılarak vahşi doğayı barındırabilecek nitelikte öğeler içeriyor.

Yarışmada finale kalmayı başaran üç projeden biri olan “Neepsend Evleri”, Radu Costin Sava ve Xiao Guo tarafından geliştirildi. Bir göl kenarı yapılaşma projesi olan Neepsend evleri, peyzaj mimarlığının ve mimarlığın ara kesitinden ortaya çıkıyor. Binaların aynı zamanda bitkilendirme alanları olarak kullanıldığı tasarımda, drenaj, doğal yaşam ve mikroklima konuları geliştiriliyor. Tasarımda yapı ile peyzaj arasındaki çizgi yok olurken, bütüncül bir yaşam alanı yaratılıyor.

Bir diğer ödül olan “Highly Commended”da (Övgü Alanlar) iki proje yer alıyor. Bunlardan biri olan Holytown Kırlangıç Yuva Kutuları projesi, Clare Darlaston, Graeme Muir, Jackie Gilliland ve Concern for Swifts derneği tarafından geliştirildi. Holytown yerleşim yerinde, kırlangıçların binalar arasında yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan proje, oldukça basit, gerçekçi ve hedefe odaklı bir çözüm üretmesinden dolayı bu ödüle layık bulundu. Jüri, projenin bir takım eksiklikler içermesinden dolayı en başarılı proje seçilemedeğini ama pratik ve küçük ölçekli uygulamaları sayesinde övgüyü hak edip teşvik edildiklerini belirtti. Holytown Kırlangıç Yuva Kutuları yapı cephesine dekoratif amaçla yerleştirilebilecek ama aynı zamanda biyoçeşitliliği destekleyecek nadir görülen bir proje olma özelliğine sahip.

IHDC 2012’nin hazırlıklarına başlayan RESET, daha çok katılımın sağlanmasını ve farklı tasarımların ortaya çıkmasını hedefliyor. Uzun vadede uluslarası platforma taşınması planlanan IHDC, yapılı çevre ve doğal yaşamın içiçe olduğu daha sürdürülebilir bir gelecek için var olmayı amaçlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)