EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Kostarika KäpäcläjuI Gelişim Merkezi

Yerel ve Doğal Malzemelerin Sonucu

Käpäcläjui Gelişim Merkezi, eğitim bölümünün yanı sıra bir de yerel insanların ve turistlerin sosyalleşecekleri ortak alanlara sahip bir hostel de barındırıyor. Böylelikle yerel halk ve ziyaretçiler interaktif bir şekilde yenilenebilir projelerini ve çevre uyumluluğunu tartışıyorlar.

Projenin vizyonu workshoplarla ve farklı görüşlerle bir fikir birliği oluşturmak. Bu workshoplar görülen ve verilen her karar bu topluluğun sahiplenme duygusu için bir anahtar niteliğinde. Sonuç olarak ihtiyaçlara ve çevreye yönelik projelere odaklanılabiliyor.

Materyalizmin büyük şehirler ya da metropoller kadar yaygın görülmediği bu gibi bölgelerde binaların çok farklı göründüğü ve tasarlandığı, malzemelerin yerel ve doğal olduğunu, ihtiyaçların çok daha mütevazı olduğunu gözler önüne seren bir eğitim yapısı Käpäcläjui. Projenin tasarım aşamasında inşaat firmasının da tercihi olan malzeme seçeneği ahşap, teknik olarak inşaya uygunluğu konusunda yerel ağaçlar üzerine araştırmalar yapıldı ve en uygun olan seçildi. Hem tasarımı hem de inşası süresince yapının çevresi ve iklimi gözetildi.

Mimar: Entre Nos Atelier
Yer: Grano de Oro, Costa Rica
Yıl: 2014


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)