EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

‘Akıllı’ Şebekelerle, Daha ‘Akıllı’ Şehirlere

“ Bilişim teknolojilerinin, kentleşmenin getirdiği sorunları çözen, iklim değişimi, fakirlik gibi global tehditleri de hafifleten “akıllı şehri” kurması hedefleniyor. Birbirine bağlı 50 trilyon aygıttan bahsedebileceğimiz bir gelecekte yalnızca insanlar değil, bilgi, servisler, uygulamalar gibi birçok unsur da birbiriyle bağlantıda kalabilecek. Bu ne mi getirecek? Birçok şey... Mesela, kriz yönetim teknolojileri sayesinde ana arterlerden birinde gerçekleşmiş bir kaza tespit edilerek yeni arterler açılacak, böylece insanların iş çıkış saatinde trafikte mahsur kalması engellenebilecek. Su borularında oluşan bir kaçak anında tespit edİlerek büyük bir kazaya dönüşmesi hemen önlenebilecek, atmosfer verileri analiziyle gelecek olan fırtına önceden bilinecek ve tedbir alınacak.” 

Günlük hayatımıza ait daha birçok ‘şehirli sorununun’ da akıllı yöntemlerle çözülebileceği gelecekte, akıllı şehirler artacak, birleşecek ve “akıllı gezegeni” oluşturacak.

Biz de akıllı gezegenin ‘akıllı vatandaşları’ olma yolunda bir adım daha atabilmek için, akıllı şehri, akıllı şehrin temel yapıtaşı olan “akıllı şebekelerden” başlayarak inceledik. Dünyadan akıllı şehir örneklerine baktık. Küresel anlamda akıllı şebeke uygulayıcı şirketlerden Siemens ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkiye’de gerçekleşmekte olan en somut örneklerden, IBM-Vodafone-Ulaşım AŞ ortaklığındaki İstanbul Hareket Halinde projesini inceledik. Şehir teknolojisi gelişmelerinin‘sanatsal’ tarafına değinmeyi de unutmadık, teknolojik kent mobilyaları konusuna Urbanbotics girişiminin ilk uygulamalarından biri olan ORB aydınlatmalarını tanıtarak kısa bir giriş yaptık.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)