EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sou Fujimoto’dan Tayvan’a bir “21. Yüzyıl Vahası”

Tayvan Kulesi için açılan uluslararası yarışmayı kazanan Sou Fujimoto’nun tasarımı, Modernizm çağında Eyfel’in üzerine düşen görevi devralarak 21. yüzyılın değerlerini taşımasıyla sembolleşiyor.

Tayvan Kulesi için açılan uluslararası yarışma - “Taiwan Tower International Competition” - Taichung’daki çok daha büyük bir kentsel planlama projesinin bir parçası olarak açılmıştı. Ziyaretçilerin park, şehir ve çevreleyen tüm doğal alanı panoramik olarak izleyebilmesi için Tayvan Kulesi’nin Central Park’ın güney ucunda yer alması öngörülüyordu. Kulenin minimum 300 metre yüksekliğine ulaşacak şekilde tasarlanması ve bilgi merkezi, mağazalar, yiyecek-içecek bölümleri, manzara izleme birimi, ve son olarak da kulenin bir yeşil bina modeli oluşturma çabasını destekleyecek çevresel takip monitörleri istasyonuna sahip olması gerekiyordu.

Tokyo’da faaliyet gösteren mimar Sou Fujimoto, tasarımıyla birincilik ödülünü kazandı. Tasarımı, gelecek nesiller için bir yeşil bina örneği oluşturuyor. Modernizm çağında Eyfel’in üzerine düşen görevi devralarak 21. yüzyılın değerlerini taşımasıyla sembolleşiyor.

21. Yüzyılın DamgasıEyfel Kulesi, yeniçağa damga vurmuş ve 20. Yüzyılın kültür merkezi Paris’te çağını temsil eden bir sembole dönüşmüştü. Eyfel’den sonra yapılan birçok yüksek yapı dünyanın en yüksek yapısı olma yolunda yarışmıştı. Fujimoto’nun kulesi ise 21. Yüzyıl için benzer şeyler çağrıştırıyor olabilir. Modernizm çağında Eyfel’in üzerine düşen görevi şimdi Tayvan Kulesi devralıyor. Böyle bir kule tipolojisi daha önce hiç var olmamıştı.

“21. Yüzyıl Vahası”Mimarın “21. Yüzyıl vahası” olarak nitelendirdiği tasarımı, genele bakıldığında 2 büyük parçadan oluşuyor.

Tayvan’da yetişen bir ağaç olan “Banyan”dan esinlenilerek tasarlanan ana strüktürel çerçeve, tüm araziyi kaplıyor ve gölgeli, rahat bir yarı-açık dış mekan yaratıyor.

Zemin kattan 300 metre yukarıda bulunan çatı bahçesi, şehir içinde sıra dışı bir “vaha” yaratıyor. Her yerden görülebilen bahçe, şehir içinde bir sembol oluşturuyor.

Yeşil YaklaşımEkolojik tasarımı sonucunda kule, çeşitli yenilenebilir enerji sistemleri ve pasif bina yöntemleriyle donatılmış: Yeşil çatı, yağmur suyu toplama birimleri, sıcak su üreten güneş panelleri, rüzgar turbine, fotovoltaik paneller, yerden ısıtma pompaları, havadaki nemi kurutucu ünite, baca etkisiyle doğal havalandırma ünitesi.

Tüm bu çözümlerle altyapıya gelen yükün azaltılması ve tüm bina genelindeki enerji tüketimi, böylece karbon emisyonunun yarıya düşürülmesi hedefleniyor. LEED akreditasyonu konusunda ise, EA C-1’de elde etmiş olduğu 19 puan LEED Gold almasında önemli katkı sağlayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)