EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Dışarısı Soğuk, İçerisi Sıcacık!

Kısa günler, uzun geceler; kış aylarında ışığı ve sıcağı özleriz. Kendimizi rahat hissettiğimiz, ısınıp rahatlayabileceğimiz sığınaklar ararız. Uzun akşamlarda soğuktan ve ıslaktan uzaklaşmaya imkan veren, duyusal bir molaya uygun yerler. Ya da pilimizi şarj etmek için biraz "kış uykusuna" yatmak isteyebiliriz. Mesela kuzeyde sıcacık bir dağ evi. Ya da evde, kendi banyomuzda tek başımıza.


Evde, küvette mola

Kışın, ışık ve sıcak vücudumuz için temel önem taşır ve konforumuzu ciddi biçimde arttırır. Mesela içimizi ısıtan yoğun bir bitki çayı, yumuşacık battaniyeler ya da sıcak bir banyo. Soğuk mevsimin güzel yanının keyfine Duravit'in yeni Cape Cod küvetinde varabilirsiniz. Çünkü tasarımcı Philippe Starck'ın eserlerinde rahatlama her şeyin önünde ve merkezdedir. Bunu, hem baş için hafifçe kıvrımlı kısımda, hem de malzeme seçiminde görebilirsiniz. Küvet, DuraSolid adı verilen ve sıcaklık hissinin yanı sıra yüksek kaliteli mat kaplama gibi özellikler sunan yeni bir malzemeden üretiliyor. Happy D.2, cömert iç hacmi sayesinde rahatlatıcı bir banyo için ekstra yer sunuyor. Rahat bir yaslanma pozisyonu vaat eden sırt dayama eğimi ekstra konfor kazandırıyor. Bir de mum ışıkları eklendiğinde, banyoda anıların canlanacağı bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Blue Moon ve Sundeck serisinin küvetleri kendi ışık senaryolarını yaratıyor: İç LED ışıklar banyoyu hem rahatlatıcı hem de uyarıcı mavi ya da kırmızı tonlara boyuyor.

Çeşitli Duravit hidromasaj sistemleri, zengin masaj etkisi seçenekleriyle üşümüş ve gerilmiş kaslarınızın tam da ihtiyaç duyduğu şeyi sunuyor. Bu küvetlere renkleriyle ve formlarıyla doğallık ve sıcaklık yayan mobilyalar ve aksesuarlar eşlik ediyor. Bunlar arasında, işlenmemiş ahşap, otantik dekor ve kahverenginin çeşitli tonlarında deri sayılabilir. Koyu, doğal tonlar gibi yumuşak, zengin renklerin yanı sıra atmosferik, bölgesel ışık kaynakları banyoda kış konforu konseptini tamamlıyor.

Kışın rahatlamak için gidilebilecek yerler

Banyo yapmak, donma noktasının altında sıcaklıkların daim olduğu Norveç'teki Manshausen Island'da (kış) tatillerinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle Norveçli kutup maceracısı ve ada sahibi Børge Ousland, misafirlerine ısınmak için sıcak havuzda sıcak banyo yapma fırsatı sunuyor;

hem de açık havada. Bu rahatlatıcı banyo aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Mimar Snorre Stinessen'in yarattığı çam ağacından minimalist dağ evlerinde uyuyorsunuz. Hem mimari hem iç tasarım tek bir ana karaktere odaklanıyor: doğa. Uyumlu iç mekandan Duravit dâhil sadece birkaç uluslararası tasarım üreticisi sorumlu: Tüm banyolarda DuraStyle serilerinden tuvalet masaları, tuvaletler ve banyo mobilyaları kullanılıyor.

Rahatlatıcı sıcak ve açık hava spa deneyimi, "Mavi Göl" konseptinin Norveç yorumu olarak düşünülebilir. Lav sahaları ve siyah kum plajlarıyla çevrili doğal bir lav havzası, termal açık hava yüzme havuzu olarak kullanılıyor. Buhar banyoları, lav mağarası ve sauna da eklenince adada mükemmel kış tatiline kavuşuyorsunuz. Modern giyinme ve duş odaları Duravit'in Starck 3 serisinden asma tuvaletle son derece konforlu döşenmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)