EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Chep Karbon Salınımı Yüzde 58 Azaltıyor

Palet endüstrisinde dünya lideri CHEP, doğa dostu palet havuzlama sistemiyle yüksek maliyetleri düşürürken, sürdürülebilir çözümleriyle de doğayı koruyor. CHEP Türkiye, sertifikalı ormanlardan elde edilen ahşap kullanımı, yüksek nakliye verimliliği ve paletlerin geri dönüşümü ile Türkiye’de 2014 yılında 4 bin 940 kişinin karbondioksit salınımına denk olan 247 bin ton karbondioksitin atmosfere karışmasını önledi.

Avustralyalı palet havuzlama tedarikçisi CHEP, 285 milyon adet palet havuzu ile kullandığı en ileri teknoloji ve çevre dostu lojistik çözümleri sayesinde müşterilerinin tedarik zinciri verimliliğini artırıyor. CHEP palet havuzlama sistemiyle paletlerin satın alınması yerine günlük kiralanarak kullanıcılarına sunuluyor.


Ayrıca CHEP paletleri kullanıldıktan sonra yeniden toplanıp düzenli olarak bakım ve onarımları yapılıyor. Palet havuzlama hizmetiyle CHEP, tedarik zinciri verimliliğini artırarak palet yönetimindeki yüksek maliyetleri düşürmek için sürdürülebilir çözümler sunuyor.

Palet havuzlama sistemiyle birlikte Dünya Orman Koruma Konseyi tarafından verilen PEFC ve FSC sertifikalarına sahip ilk palet firması olan CHEP, paletleriyle herhangi bir ürün veya hizmetin kaynak kullanımı, enerji tüketimi, hava, su ve karaya etki eden çevresel emisyon miktarını önemli ölçüde düşürüyor.

CHEP, sürdürülebilir çözümler ile dünyayı koruyor

Kaliteli ham maddeye sahip CHEP paletleri, sürekli bakım ve onarım ile uzun süre kullanılarak, doğal kaynakların israfını engelliyor. CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin, “CHEP diğer paletlerin aksine daha dayanıklı ve defalarca kullanılabilir olması sebebiyle geri dönüşüme alınarak karbon salınımını önemli ölçüde engelliyor. Yapılan yaşam döngüsü analizlerine göre CHEP kullanan firmaların küresel iklim değişikliğine yol açan karbon salınımında yüzde 58 oranında azalma sağladığını gördük. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz verilere göre; Türkiye’de gerçekleştirilen verimli nakliye operasyonları, yaklaşık 4 bin 940 kişinin karbondioksit salınımına eşit olan 247 bin ton karbondioksitin doğaya karışmasını engelledi. CHEP olarak; tüketim ürünleri, taze gıda, içecek ve otomotiv gibi sektörlerde dünyanın en büyük şirketlerine sürdürülebilir palet havuzlama çözümleri sunarak, çevreci yaklaşımımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)